logo

reklam

1 Mayıs Sakarya da Coşkulu Kutlandı…

1 Mayıs Birlik, Emek ve Dayanışma gününde HAK-İŞ, tüm üye sendikalarıyla ve üyesi on binlerce işçiyle birlikte büyük bir coşkuyla Sakarya da tarihi bir 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi.

DSCF9515

HAK-İŞ’in “Taşeron Çalışanlara İşçi Kadrosu İstiyoruz”, “Geçici ve Mevsimlik İşçilerin Sorunları Çözülsün”, “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” ve “Yeni Anayasa” sloganlarıyla Sakarya Kent Meydanında gerçekleştirdiği 1 Mayıs Mitingi, 20 bine aşkın emekçinin coşkusuna sahne oldu. Emekçilerin Kent Meydanı’na sığmadığı mitingde sloganlar atıldı, şarkılar söylendi, halaylar çekildi, horonlar tepildi; güvercinler uçuruldu, birlik mesajları verildi.

DSCF9677

Hak-İş in 1 Mayıs Birlik, Emek ve Dayanışma gününe Ak Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen,Ak Parti Eski Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi,Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Memur sen Sakarya İl Temsilcisi Ahmet Öksüzali Katıldı.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı selamlama konuşmasında, “95 yıl önce, toprakları işgal edilmiş bir milleti emeği ve alın teriyle ayağa kaldıran, bu asil milletin varoluşunda emek ve alın terini akıtmış muhteşem bir şehirdeyiz. Bağımsızlık tarihimiz açısından Sakarya ne ise; emeğimizin bağımsızlığı ve onurunu korumak için de Sakarya odur. 13 Eylül 1683 günü Viyana’da başlayan geri çekilmemiz 238 sene sonra bu topraklarda, Sakarya’da durdurulmuştur. 1 Mayıs 2016’da bugün, HAK-İŞ’in Emek Yürüyüşü, emekçilerin uygarlık misyonuyla Sakarya’da yükseliyor. Sakarya 1 Mayıs’ı böyle karşılıyor. Sakarya 1 Mayıs’a böyle kucak açıyor. Sakarya 1 Mayıs’ta ayağa kalkıyor. HAK-İŞ’in erdemli sendikal inşasının temel harcının yoğrulduğu Sakarya’dayız. Emeğin, alınterinin gerçek değerine kavuşmasını istediğimiz için Sakarya’dayız. Bugün sadece Sakarya’da değil, HAK-İŞ olarak bütün Türkiye’de alanlardayız” dedi.

DSCF9726

“ÖRGÜTLÜ OL, SENDİKALI OL, GÜÇLÜ OL”

Başkan Arslan konuşmalarının devamında, “Bugün Emekçilerin Sakarya’da çelikten bir örgü gibi kaynaştığı gündür. Davalarına, haklarına, alın terlerine sahip çıktıkları gündür. 1 Mayıs’ta, emekçilerin bu muhteşem gününü anlamlı kılan, Hz. Mevlâna’nın 8 asır önceden bize seslenen, çağlar ötesi şu mesajını hatırlıyoruz: ‘Ekmeği Ekmeği öğrendim. Daha sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini öğrendim. Sonra da ekmeği hakça paylaşmanın bolca üretmek kadar önemli olduğunu öğrendim.’ İşte bu ruha muhtacız. Bu mesajın aydınlığına muhtacız. Hz. Mevlâna’nın emeğe verdiği değere muhtacız. ‘üretimden gelen gücümüzü’ alın terimizle yoğurup, “hakça paylaşım” için Sakarya’dayız. Yine bize “Bir pergel gibi olmayı” öğreten, bir ayağımızı değerlerimizde sabitleyen, diğer ayağımızla tüm dünya emekçilerini kucaklamayı, onlarla bütünleşmeyi öğütleyen HAK-İŞ olarak Sakarya’dayız. Sakarya’dan örgütsüz, sendikasız, sahipsiz kardeşlerimize sesleniyorum, ‘Ne olursan ol, yine gel’, ‘örgütlü ol, sendikalı ol, güçlü ol’ diyoruz” diye konuştu.

“KENT MEYDANINDA GÜVERCİNLER SALARAK,KARANFİLLER DAĞITILDI”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Kent Meydanında etkinlikler, sabahın erken saatlerinde başladı. 4 sat süren etkinliklerde teröre lanet okunurken, kardeşlik sloganları atıldı. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı etkinliklerin sonunda vatandaşlar müzik eşliğinde halaylar çekip, horon tepti. Hak-İş Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindekiler özgürlüğün simgesi olan güvercinleri salarak, karanfil dağıttı.

Renkli görüntülere sahne olan 1 Mayıs kutlamaları, olaysız sona erdi.

Share
726 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ