logo

reklam

2016 Arı Fiyatları Açıklandı..

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör Başkanlığında yapılan yönetim toplantısı sonucunda 2016 arı fiyatları 8-10 çerçeve 350 TL olarak belirlendi.

ARI-FİYATLARI-1 ARI-FİYATLARI-3

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör Başkanlığında yapılan yönetim toplantısı sonucunda 2016 arı fiyatları 8-10 çerçeve 350 TL olarak belirlendi.

Sakarya Arı Yetiştiricileri birliği merkez binasında Yönetim Kurulunun yaptığı toplantı sonucunda Başkan Mustafa Ör, 2016 Mart-Nisan ayı için toptan 8-10 çerçeve arı fiyatları 350 tl. Bilindiği gibi 10 arıdan fazlasını toptan sayıyoruz ve toptan satıyoruz. On arının altındaki fiyatımız ise 400 tl tavsiye edilen taban fiyat olarak belirledik. Nisan ayına girdikten sonra arılar çoğalıyor ve o zaman fiyatlarda düşüş gösteriyor dedi.

Başkan Ör, yaptığı açıklamada Arı ömrünün çok kısa oluşu, doğadaki kaynakların zamanında ve en iyi şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Polen kaynaklarının bol olduğu ilkbahar aylarında koloni gelişmesini tamamlayabilmeli, nektar akış döneminde de yeterli bal toplayabilmelidir. Verimli ve kazançlı bir arıcılık için oluşması gereken bu şartlar direkt olarak koloninin sahip olduğu ana arının genetik ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. On binlerce işçi arı ve gereği kadar erkek arı bulunan kolonide tek başına bulunan ana arı, koloninin bütün gelişme ve verimliliğine yön verir. Bu nedenle ana arı yetiştiriciliği ve kullanımı teknik arıcılıkta büyük önem taşır. Yetiştirilsin veya satın alınsın, kolonide genç ve kaliteli ana arı bulundurulması ve bunun sonucunda güçlü kolonilerle çalışılması ekonomik arıcılık için bir zorunluluktur dedi.

Kadir KARAKAŞ

Share
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ