logo

reklam

Atacak barutunuz kalmazsa ne olacak

DSC09716
Saadet partisinin düzenlediği ekonomik gerçekler ve genç ekonomistler panelinde konuşan saadet partisi genel idare kurulu üyesi ismet Aksoy , “Şu anda Merkez Bankası’nın 20 milyar dolar kadar bir pozisyon fazlası var. Bu parayı kullandınız ve piyasalara müdahale ettiniz. Elinizde atacak barut kalmadığını bilen spekülatörler, o andan itibaren doları 5 liraya yükseltirse ne yapacaksınız?” ifadelerini kullandı. İsmet Aksoy, “Kur fırtınasının bu noktalara geleceği 21 Ağustos günü belliydi. Merkez Bankası’ndaki uzmanların hiç birisinin bu konuda önlem almaması gerçekten düşündürücü” dedi.
İsmet Aksoy, üretimle, imalatla, ihracatla ilgili beceriler kazandığımızı, ama ileri ülkelerin tekniklerine ulaşamadığımızı belirterek, “Dünya ekonomisini takip etmek zorunda olan reel sektör, sanal ekonomiyi de izlemek zorunda. Döviz kurlarını okuyabilmek ve bunu firmalarımıza yansıtabilmek çok önemli, bu okumayı sağlamak için ciddi şekilde piyasayı analiz etmek durumundayız” dedi.
 Son günlerde meydana gelen kur hareketlerinin çok ince bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu hareketler dünyanın her tarafında meydana gelebiliyor. Uluslararası para patronları, küresel sermaye sahipleri ve kur spekülatörleri bunları organize ediyorlar. Biz bu adamların romantik davranmadığını, esnek davranmadığını biliyoruz. Nerede bir açık görürlerse, oraya damlarlar ve paralarına para kazandıracak ayak oyunlarını yaparlar” dedi.
Döviz Varlıklarıyla Borçlar Eşitlenmeli
Kur hareketlerinin reel sektöre yansımalarını doğru okuyabilmek için öncelikle şirketlerin bilânçolarını, varlıklarını ve ödeme dengelerini iyi analiz etmek gerektiğini ifade eden Aksoy, “Şirketlerini yönetenler her şeyiyle bunu yapabilmeliler. Alacaklarıyla verecekleriyle, stoklarıyla, kredileriyle bunu sağlamalılar. Dövizin inmesi veya çıkması, farklı pozisyonlarda olan iki şirket içinde farklı durumlar arzedebilir. Bir şirket için dövizin düşmesi iyi olabilirken, diğer şirket içinse kötü bir pozisyon sergileyebilir. Dövizlerin yükselmesi bir şirket için iyi midir, kötü müdür? Eğer dolar düşükken vadeli almışsan, dolar yükseldiği zaman elbette bu sizi kötü şekilde etkileyecektir. Satıcı politikası, kredi politikasını iyi yönetemeyen şirketler stok politikasını da iyi yönetemezler. Peşin satıyorsanız, vadeli alıyorsanız, cebinizde hep para olur. Vadeli satıyorsanız, peşin alıyorsanız ise her zaman açıksınızdır. Hedefi olmayan firmaların, ne kadar para tutması ne kadar stok tutması gerektiği belli olmaz” diye konuştu.
Firmaların TL ile alıp dövizle satış yaptığı durumlarda kuru garantilemenin şart olduğunu ifade eden Aksoy , “Döviz varlıklarımızla vereceklerimizi eşitlemiyorsak, her zaman kur riski alıyoruz demektir” açıklamasını yaptı.
Spekülatörler doları 5 liraya çıkarırsa ne yapacaksınız?
Türkiye’de şu anda reel sektörün 162 milyar dolar borcu olduğunu, 2010 yılında tablonun bozulmaya başladığını, şu anda 21.7 milyar dolar reel sektörün kısa vadeli borcu bulunduğunu hatırlatan Aksoy , “Firmalar ya döviz kredisi kullanacak, ya ihracat yapıp döviz girdisi sağlayacak ya da kurun yükselmesinin spekülatörlerinden borç alacaklar” değerlendirmesini yaptı.
Reel sektör dışında belediyelerin de döviz borcu olduğuna dikkat çeken Aksoy , “Bu rakamları bilemiyoruz. Beni Merkez Bankası’nın döviz fazlası değil, pozisyon fazlası beni ilgilendirir. Şu anda 20 milyar dolar kadar bir pozisyon fazlası var. Bu parayı kullandınız ve piyasalara müdahale ettiniz. Elinizde atacak barut kalmadığını bilen spekülatörler o andan itibaren doları 5 liraya yükseltirse ne yapacaksınız?” ifadelerini kullandı.
Faiz lobisine duyurulur!
İsmet Aksoy Hazine, “Borcu borçla ödeme” (stratejisi,  çaresizliği, beceriksizliği. İhaneti, ne derseniz yakışır )gereği, Eylül’de 8.3 milyar lira, Ekim ve Kasım’da ise 12’şer milyar lira olmak üzere 3 ayda toplam 32.3 milyar lira iç borçlanmaya gidecek. Faizcilere borçlanma tam gaz sürüyor. Sıkışınca “faiz lobisi” derler yine!  De borçlanmaya devam ederler Faiz lobisine duyurulur! Dedi.
İsmet Aksoy verdiği rakamlardan sonra hükümete lafını esirgemedi. Hükümet yeri ağlama makamı değil iş bitirme makamıdır 11 yıldır göz boyama hükümeti olarak millete hizmet değil. Kendilerini iktidara taşıyan lobilere uşaklık yaptınız artık deniz bitti. Diye konuştu. Ama korkarım ki hükümet 11 yıllık başarısızlığını komşumuzda kan akıtanlara yataklık yaparak kapatmak istiyor dedi
Share
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ