logo

reklam

Ayça Taşkent 8 Mart’ı “andı”

CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent yayınladığı yazılı mesajla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “andı.”

chp

İŞTE TAŞKENT’İN O AÇIKLAMASI…
Kadınların eşitlik, özgürlük, dayanışma, adalet ve barış için başlattıkları uzun soluklu yürüyüş ve mücadelelerinin simgesi olan 8 Mart, onlarca yıldır anılıyor..

Bir asır, insanlığın büyük bir hızla gelişip ilerlediğinin sayısız örnekleri ile dolu ve pek çok şey değişip ilerledi. Değişmeyen tek şey, kadının yok sayılan hakları…. Yaşama hakkının ihlalinden başlayarak yasal haklarına, eşit işe eşit ücret isteminden siyasette eşit temsil, eşit katılıma kadar alanlarda kadının ezilmişliği ve ikincilliği ağırlaşarak sürüyor.

Bu kadar yıl geçmiş olmasına karşın, ülkemizde kadınların yaşadıkları sorunlara bakıldığında; çok fazla bir iyileşme görmüyoruz. Hatta bazı konularda geri gidiş bile var. Nüfusun yarısı kadın olmasına karşın karar alma mekanizmalarında kadınlara hala yer yok. Kadınların geliri, erkeklerin gelirinden yüzde 40 daha az..

Kadınlara yönelik şiddet önü kesilemez durumda .Kadınların iş gücüne kayıtlı ve güvenceli katılımı giderek daha da gerilemektedir. Yani yoksulluk kadınlaşmaktadır..

Kadınlar, kendi eşitsizliklerini kendi mücadeleleri ile çözmeye çalışıyorlar. Kadın mücadelesi 1800’lerin ikinci yarısından bu yana toplumsal tarihimizde belgeleri ile kendini kanıtlıyor. Hala geride isek, hala eşit değilsek , hala öldürülüyor, tecavüze uğruyor, emeğimizin karşılığını alamıyorsak, kadının insan hakları mücadelesini; kadın-erkek hepimizin ortak mücadelesi olarak yapmamış olmasındandır.. Kadının insan hakları mücadelesi, yaşadığımız toplumun bağımsızlığı mücadelesinin, demokrasi mücadelesinin, özgürlükler mücadelesinin, adaletli bir toplumda yaşama mücadelesinin bir bileşenidir.

Çünkü, kadının geleceği, ülkenin geleceğidir.
Bütün bu kötümser tabloya rağmen ülkemizde kadınlar hala inatla direniyor ve evde,sokakta,işte,alanlarda, her yerde sesini yükseltmeye devam ediyor.

Biz ,Türkiye topraklarına ayaklarını basan ve ortak bir geçmişin yaratıcıları ve mirasçıları olan kadınlar, emeğimizle kazandığımız cumhuriyet devrimlerine sahip çıkarak ve onları daha da ileriye taşıyarak eşit haklar mücadelesini yükseltebiliriz. Kadın erkek eşitliğinin toplumun her alanında sağlandığı, kadının, emeğinin karşılığını adil bir şekilde aldığı ve hak ettiği değeri bulduğu bir dünyada yaşamak dileğiyle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü direnişin, emeğin ve sevginin gücü ile anıyoruz.

Share
477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ