logo

reklam

Belediye Başkan Adaylarını 9 Kişilik Özel Ekip Belirleyecek…

202476

AK Parti’de bu hafta sonu Sakarya da Büyükşehir ile birlikte 16 ilçede temayül yoklaması yapıldı. Tabii sadece Büyükşehir adayları değil, o şehrin ilçeleri de kapsama alanı içinde. Temayül yoklaması mevcut başkan için bir ön test yerine geçeceği gibi olası aday adayları hakkında da bir ipucu verecek. Böylece AK Parti teşkilatlarında 2014 seçiminin ilk heyecanı yaşanacak. Her büyükşehirde bu heyecan yaşanacak ama Sakarya da bir başka yaşanacak.

131027202

Çünkü Sakarya, hem büyükşehir ölçeğinde hem de 16 ilçesiyle Türkiye’nin ilgi odağında ve yerel seçimin seyrini değiştirecek özellikte. Başbakan Erdoğan tam da bu nedenle  dikkat çekecek bir uyarıda bulundu: “Makam ve mevki için değil, gerçekten halkla ilişkisi iyi olan adaylar önerin ” dedi.

11

80 KİŞİLİK ÇALIŞMA EKİBİ

 AK Parti, 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde göstereceği belediye başkan adaylarının belirlemek amacıyla 80 kişilik çalışma ekibi kurmuştu. AK Parti’nin Merkez Yürütme Kurulu’nda görevli 16 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili liderliğinde oluşturulan 80 kişilik ekipte 5′er kişilik toplam 16 ayrı grup bulunuyor. 81 ilin 16 bölgeye bölündüğü çalışma kapsamında bu hafta sonu 16 büyükşehirde temayül yoklamaları yapılıyor. İllerdeki temayül yoklamalarında aday adaylarına oyları, il-ilçe başkanları ve yönetim, partinin belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kadın ve gençlik kolları icra kurulu üyeleri verecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

16 MYK üyesi başkanın koordinesinde gerçekleşecek temayül yoklamalarının sonuçları sır gibi saklanacak. Sonuçlar doğrudan Ankara’ya, yani AK Parti Genel Merkezi’ne ulaştırılacak. AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Başbakan Erdoğan, burada kendisinin özel görevlendirdiği 9 kişilik ekiple birlikte sonuçları değerlendirecek. Aday adaylarının il ve ilçelerinde aldığı oylar ilk defa burada masaya yatırılacak.

202476

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 kişilik özel ekibinde Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu bulunuyor. Belediye başkan adaylarıyla ilgili nihai kararı Başbakan Erdoğan, bu 9 kişilik ekibiyle birlikte verecek. Erdoğan ihtiyaç duyarsa bu 9 kişilik kadroyu daha da genişletecek. Başbakan Erdoğan başkanlığındaki 9 kişilik ekibin değerlendireceği temayül yoklamalarında ciddi tezatlar ortaya çıkması halinde bu yoklamalar kentlere gönderilerek tekrarı istenecek. Erdoğan’ın ayrıca, belediye meclis üyelerinin de temayül yoklaması ile belirlenmesi yönünde talimat verdiği belirtiliyor.

Bu arada Başbakan Erdoğan’ın, büyükşehir belediye başkan adaylarını kamuoyuna açıklamak için 15 Kasım tarihini bekleyeceği öğrenildi

Share
826 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ