logo

reklam

Bu makine hem fındık topluyor, hemde fındık bahçesini temizliyor

FINDIK (01)

fındıkta bu makine sayesinde maliyet düşüyor

Sakarya’nın fındık diyince akla ilk gelen ilçelerin başında gelen Karasu ve Kocaali’de fındık sezonunda ilçeye gelen mevsimlik tarım işçisi sayısındaki yaşanan düşüş, fındık üreticisini hasat dönemi için düşündürürken, fındıkçının imdadına zahmetsiz toplama makineleri yetişti.

FINDIK (03)

İtalya’dan getirildi

Kendi geliştirdiği Fındık Toplama Makinasının tanıtımı için, Engin Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akın’ın misafiri olarak Kocaali’nin Aktaş Mahallesi’ne gelen İtalyan Facma Tarım Makinaları Şirketi’nin sahibi Renzo Bellachioma; Aktaş, Kestanepınar ve Kirazlı Mahallerindeki fındık bahçelerinde fındık topladı.

FINDIK (08)

Bilenen fındık harman ve fındık toplama makinasından farklı olan 38 yıl önce kendi geliştirdiği makinayı fındık bahçelerine sokan Renzo Bellachioma; ağaçtan yere dökülen ve silkelenen fındıkları hortumlayarak, hem fındıkları tane haline getirdi, hemde bahçeyi temizledi. Geliştirilen makinayla, bahçede biraraya getirilen fındıkları hortum aracılığıyla içine çeken makine, fındıkları tane haline getirirken, bir taraftan da, bahçedeki taşları, çalıları, kırılmış odun parçalarını da ayrıştırarak, tozları ve artıkları dışarı atıyor.

FINDIK (19)

Fındık üreticisi rahat edecek

Kocaali’de fındık fiyatlarındaki belirsizlik ve ilçeye gelen mevsimlik fındık işçisi sayısındaki düşüşün Kocaalili fındık üreticisini toplama maliyetini düşürme konusunda harekete geçirdiğini ifade eden Engin Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akın ve Sakarya Kocaaliler Derneği Başkanı Suat Akın; bazı üreticiler fındık toplama makinesi ile hasat yaparken çok sayıda üretici ise süpürme ve üfleme yöntemi ile hasat yapmaya başladığını söyledi.

FINDIK (06)

İtalya’dan getirilen Makine ile fındık toplama maliyetinin düşeceğini ifade eden Engin Akın;  “Bu durum üreticimize kısa süreli de olsa olumsuz yansıdı. Ancak toplama dönemindeki işçi ve maliyet sıkıntısı makineler sayesinde aşılmaya başlandı. Özellikle bu yıl tercih edilen olan süpürme ve üfleme yöntemi ise patoz süresini belirli oranda uzatsa da toplama maliyetini büyük ölçüde düşürüyor.

FINDIK (05)

Hasat dönemini daha ucuza mal eden fındık üreticisi piyasaya daha az ürün indiriyor. Fındık hasadında makineleşme ve ucuz maliyetle toplama yöntemleri yaygınlaştıkça, piyasaya erken inen fındık miktarında düşüş yaşanacak ve bu durum fındık fiyatına olumlu yansıyacak” dedi.

FINDIK (16)

Share
6519 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ