logo

reklam

Bülbül minik Deniz İçin harekete geçti!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, DMD kas hastalığı ile mücadele eden 4 yaşındaki Sakaryalı Deniz Sezer için harekete geçti.
Ziyaret etmişti

Geçen ay evlerinde ziyaret ettiği Sezer Ailesi’nin taleplerini dinleyen ve küçük Deniz’in yakalandığı hastalıkla mücadele konusunda destek sözü veren Bülbül, konuyu Meclis’e taşıyarak, DMD kas hastalığı ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Bakan cevaplasın

MHP Milletvekili Bülbül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

*Ülkemizde DMD (Duchenne Kas Hastalığı) ile mücadele eden kaç hasta vardır?

*Bu hastalık ile mücadele için ülkemizde araştırma-geliştirme faaliyetleri yapılmakta mıdır?

*Araştırma-geliştirme faaliyetleri hangi merkezlerde hangi tarihten itibaren yapılmaktadır?

*Dünya genelinde DMD hastalığının sebeplerinin araştırılması ve tedavi yöntemleri ne aşamadadır? Bakanlığınız bu konu ile alakalı yurt dışındaki klinik çalışmaları takip etmekte midir?

*Ülkemizde hangi hastanelerde kas hastalığı merkezi vardır? BU merkezlerden hangileri çalışır haldedir?

*DMD hastalığı ile alakalı ülkemizde tedavi seçeneklerinin araştırılması için görevlendirdiğiniz bilim insanı var mıdır?

*DMD hastalığı ile mücadele derneğinin verilerine göre; AB ülkeleri ve ABD’de bu hastalıkla mücadele edenler, ülkemizdeki hastalara oranla 15-20 yıl daha fazla yaşamaktadır. BU durumla alakalı bakanlığınızın çalışmaları nelerdir?

 

Share
350 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ