logo

reklam

Büyükşehir Belediyesi-Hizmet iş sendikası Toplu İş Sözleşmesi

timthumb

Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasın da  Akm de Büyük şehir belediye başkanı Zeki Toçoğlu ve Hizmet iş sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan nın katılımı ile  toplu iş sözleşme imza törenini gerçekleşti.

131009102    131009106

İmza töreni öncesinde Arslan,  yaptığı konuşmada, Türkiye’de sendikacıların sorunların çözümü için daha fazla rol alması gerektiğini anlattı.

131009103    131009107

Türkiye’de bazı sendikacıların her şeye karşı olan bir anlayışa sahip olduğuna işaret eden Arslan, şunları söyledi: “Böyle sendikacılık yapmak çok kolay. Bunlar, kamuoyunda daha çok itibar görüyor. Maalesef çalışma hayatı, böyle bir yaklaşıma sahip, bunu kırmaya çalışıyoruz. Bu zor bir iş ama bunu yapmaya çalışıyoruz. Bizim olduğumuz yerde kavga istisnadır, esas olan barıştır. Slogan atarak sendikacılığın büyümediğini görüyoruz. Allah’a şükür üye sayımız her 6 ayda bir artarken, slogan atanların sayısı azalıyor. Demek ki doğru yoldayız. Bu yolda sabırla yürümeye devam edeceğiz.”

“En uzun grevleri biz yaptık” diyen Arslan, “Temmuz ayında 22 gün grev yaptık, benzerleri de oldu. Bizim amacımız, grev yapmak değil sorunları çözmektir. Gerektiğinde grev de bizim hakkımız ama barış varken niye böyle yapalım. Bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Bu nedenle çalışma hayatının sorunlarını böyle çözmeliyiz” ifadesini kullandı.Türkiye’de taşeron işçi sisteminin birçok soruna neden olduğunu savunan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de taşeron işçilerin sorunları bulunuyor. 1936′dan itibaren taşeronluk konusu Türkiye’ye geldi ama ondan sonra yoldan çıktı. Maalesef kamu kurumlarının tamamında, hemen hemen her yerde taşeronluk uygulamaları var ve bunlar yasaya aykırı. Taşeronluk sistemi, Türkiye’de insanların haklarını ve adalet duygularını zedeleyecek bir noktaya gidiyor. Bu sorunu çözmek zorundayız artık. Bu konu, birçok yerde yaşanıyor. İhaleler üzerinden taşeron firmalarla işçi alımı yapılıyor. Bir kesim toplu sözleşmelerle iyi haklar elde ediyor ama diğer kesim daha çok çalışmasına rağmen bu hakları alamıyor. Bu adaletsizliği kaldırmamız gerekir. Türkiye’nin kabul ettiği ILO’nun ilkesine göre, işte çalışan kadrolu işçilerin aldığı ücretler, alttakilere de uygalanır. Yani kanun yapmaya görek yok, yönetmeliklerle çözülebilir “dedi.

Arslan nın konuşmasının ardından kürsüye bu kez Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeki toçoğlu çıktı. Toçoğlu “taşeron işçilere değinerek zor şartlar altında çalıştıklarının farkında olduklarını söyledi. Toçoğlu bu sıkıntının giderilmesi için mali dengelerinin  sağlanması gerektiğini ifade ederek “Saski den takviye yapmazsak maaşları ödeyemiyoruz. Hükümetin sağladıklarını inkar etmiyoruz .Bir dengesizlik olduğunu da kabul etmek lazım. Bizim mali şartlarımızı düzeltirse ne taşeron bırakırız nede başka bir şey olur dedi.

131009104

Konuşmaların ardından Arslan ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu arasında yaklaşık 550 belediye işçisini kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

Yapılan sözleşmeye göre günlük taban fiyat 55 tl eşitlenerek kıdeme göre yıllık 10 kuruş zam ilk 6 ay yüzde 5 ikinci altı ay ise yüzde 5 üçüncü altı ay yüzde 5 ve dördüncü altı ay yüzde 5 zam yapıldı.

Share
1026 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ