logo

reklam

CHP Ferizli Belediye Başkan Adayı Kemal İLTER İle Fehmi DUMAN

Ferizli Sosyal Demokrat Belediyecilikle  Zirve Yapar

CHP Ferizli  Belediye Başkan  Adayı Kemal İLTER; Ferizli’yi şekillendirecek bir başkana ihtiyacı var

Kemal İLTER – Kemal İLTER denince akla Sosyal Adalet gelir.

CHP Ferizli  Belediye Başkan  Adayı Kemal İLTER: “Altı Oklu Meşaleyi  Ferizli Belediyesi’nin tepesine dikeceğiz”

Kemal İLTER “Tüm hemşerilerimin belediye başkanı adayıyım” dedi.

Dernektürk Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN Ferizli ilçesinde Mart 2014 yerel seçimleri öncesi yapılan çalışmaları  yerinde  incelemeye devam ediyor.

CHP Ferizli  Belediye Başkan Adayı Kemal İLTER ‘i Ferizli CHP İlçe  Başkanlığında ziyaret eden Dernektürk Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN, CHP Ferizli İlçe Başkanı Refik ERÇİN ile 30 Mart 2014 Yerel  seçimlerinde  Ferizli ilçesindeki  çalışmalar hakkında  bilgi  aldıktan  sonra Seçimlerde  CHP Ferizli  Belediye Başkan Adayı Kemal İLTER ile röportaj yaptı. Tüm bilinmeyenleri sizler  için sordu.

-Sizi  tanıyabilirmiyiz?

Kemal İLTER- 1949 yılında Ferizli ilçesine bağlı Akçukur köyünde doğdu. İlk öğrenimimi köyüm de okul olmadığı için 4. Sınıfa kadar Karateke köyünde. köyümde okul açılınca 4-5 sınıfları Kendi köyümde okudum. Orta öğretimimi Sakarya da tamamladım, Arifiye İlk Öğretmen Okulunu bitirerek bir süre ilk okul öğretmenliği yaptım.İlk görev yerim Kaynarca Dokuzoluk Köyüdür.Daha  sonra  kendi köyüm olan Akçukur  köyünde  öğretmenlik yaptım.Bu arada İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip Sakarya’da 30 yıla yakın avukatlık mesleğini sürdürdüm.1968 Kuşağıyım.1980 yılına kadar Adapazarı Belediye Meclis üyeliği ile Ünal OZAN Döneminde  Tetkik üyeliğinde bulundum.

Adapazarı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeliği,Adapazarı Süt Birliği Yönetim Kurulu üyeliği,Adapazarı Fındık Satış Kooperatifi  Kurucu üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği,Sakarya İnsan Hakları Derneği Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptım.

12 Eylül Darbesi üzerine  siyasetten bir  süre  ayrı kaldım.1 Nisan 2012 tarihinde CHP Ferizli İlçe  Başkanlığına getirildim.15 Temmuz 2013 tarihine kadar  bu  görevde kaldım.Belediye Başkanlığı aday adaylığı için   görevimden ayrıldım.

Evli ve 4 çocuk babasıyım. Orta derecede İngilizce biliyorum.

 

Fehmi DUMAN-Niçin aday  oldunuz?

Kemal İLTER -Ferizli Belediyesi artık sorunlar yumağına dönmüş problemlerle karşı karşıyadır. Alt yapı yok, plan proje yok, nerede rant getirecek işler varsa, imar değişikliği varsa onlara kafa yoran ve takip eden bir yörel yönetim anlayışı hakimdir. Pazar yeri yok, oto terminali yok, kültür sitesi yok, oteli yok, hamamı yok, spor salonu ahır halinde tamamlayanı yok, yok yok .İşte bu ülkemin ve Ferizli’nin içerisinde bulunduğu olumsuz koşullar nedeniyle aday adayı oldum. Bu toprağın çocuğuyum,60 yıldan beri bu halkı tanıyorum, Ferizli’nin sorunlarını biliyorum. Bu sorunları ancak sosyal demokrat bir belediyecik, hizmet anlayışı çözer. Örnekleri var, Eskişehir, İzmir, Antalya, Edirne, Kadıköy. Sarıyer, Şişli, Beşiktaş ve uzaklara gitmeye gerek yok CHP Adapazarı Belediye yönetiminde Rahmetli Ünal OZAN’ın  örnek alacağımız proje ve uygulamaları var

Fehmi DUMAN -Siyasetle hangi partide ve nasıl tanıştınız?

Kemal İLTER-Sosyal Demokratım.CHP içinde  uzun yıllar  görev yaptım.

Fehmi DUMAN- Size göre siyaset ve demokrasi nedir, ülkemizde uygulanışı  hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kemal İLTER-Siyaset Yönetme  sanatıdır. Demokrasi, İnsan Hakları insan özgürlükleridir. Demokrasinin olmadığı yerde  hiçbir  şey olmaz. Demokrasi Halkın  denetimi, devlet yönetimidir. Türkiye’de  demokrasi tartışılır  hale  gelmiştir.Yargı,Yasama,Yürütme ve basın bağımsız  değildir.Kuvvetler Birliği  devreye girmiştir. Yasama, yürütme ve yargının tek bir organda birleşmesi demektir.

Kuvvetler birliği ile yönetilen hükümet sistemleri hangileridir?

Yasama, yürütme ve yargının tek bir organda birleşmesi..

Meclis hükümeti sistemi,Mutlak monarşi,Diktatörlük tür.Bizim ülkemizde  bu durum oluşmuştur. Kuvvetler Birliğinin olduğu  ülkelerde Demokrasiden  söz  edemezsiniz. Şu anda uygulanan Yönetim Bizi karanlığa  götüren Yönetim biçimi.

Fehmi DUMAN- CHP’nin temel siyaset anlayışı nedir? CHP’nin olmadığı  bir ülke siyaseti nasıl olur?

Kemal İLTER- CHP’nin siyaset anlayışı tabanda kendini anlatamadı. Kırsal kesimle  bağlar  kopmuş. CHP ile Cumhuriyetin kuruluş amaçları anlatılmalıdır.Tabanla   birlikte  hareket edilmelidir.

CHP  Çağdaş Türkiye için İdeal Bir Partidir.

CHP olmadan bu ülke ayakta  kalamaz . Kazanımlar CHP ile  oluşmuştur.

Fehmi DUMAN -AKP iktidarı görevde olduğu süre içinde ülkemiz ve Sakarya  ile  Ferizli  ilçesi ne kazandı, ne kaybetti?

Kemal İLTER- AKP iktidarı görevde olduğu süre içinde ülkemiz ve Sakarya  ile  Ferizli  ilçesi  kaybetti.Çünkü Rant düzeni kazandırmaz.

Köylü perişan, esnaf perişan, memur işçi perişan, bir tek AKP’nin kadroları ve yandaşları hallerinden memnun. Sizlere çizdiğim ve içinizi karartan bu kara tablo karşısında önce ülkemin genel durumunu göz önüne alarak bu faşist iktidara dur demek için görev ve sorumluluk almak için aday adayı oldum” dedi. Ferizli büyük bir köy durumunda. AKP’li Belediye başkanları döneminde Ferizli Belediye’si haramilerin elinde bir hizmet kapısı değil rant çıkar yandaş kollama yolsuzluk kapısı haline gelmiş, vatandaşın en doğal hakkı olan hizmetler dahi ayrımcılık yapılarak,baskı ve şantaj yöntemi ile karşılanmıştır Ferizli Belediyesi, yeteneksiz,bilgisiz, birikimsiz, çapsız yöneticilerin elinde gırtlağına kadar borca batmış, taşınır taşınmaz neyi varsa hacizli,15-16 trilyon borcu olan,zar zor personel maaşını ödeyebilen bir belediye durumuna düşmüştür

Fehmi DUMAN -Siz Belediye başkan adayı olarak, izleyeceğiniz siyaset ne olacak?

Kemal İLTER-Dinamik , vizyon sahibi, şeffaf, tutarlı ve proje üretebilen bir başkan Ferizli’yi uçurur.Bunun için Sosyal Demokrat Bir  Belediyecilikle bu işi yaparız.Biz  Halkla birlikte hizmet yaparız.Belediye  Kaynaklarını  en iyi şekilde  değerlendiririz.

Ferizli Belediye’si haramiler olmadığı  zaman  hizmet kapısına  döner, rant çıkar yandaş kollama yolsuzluk kapısı haline gelmemesi için Halkın Yönetimi  şart Ben başkan olduğumda  Ferizli Halkı ile   birlikte   yürüteceği  belediyeciliği devreye  sokacağım.

Fehmi DUMAN -Nasıl bir Ferizli hayal ediyorsunuz, bölge  için projeleriniz nelerdir?

Kemal İLTER- Ferizli Sorunlarını  Çözecek ve Halkın beklentilerine  cevap  vermiş  bir  Ferizli  düşünüyorum. Başkan olduğumda  hizmet istenmeden  hizmeti  getirecek  yapıyı kuracağım. Vatandaşı Yalvartmayacağım.

Kentin altyapısı ile ilgilenmektedir. Bunun içerisine su dağıtımı, şebeke dağıtımı, kanalizasyon, şehiriçi yollar, doğalgaz dağıtımı vs. gibi işler belediyeye aittir.

Çöp toplama, yolların temizlenmesi, itfaiye hizmetler, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği ve halk sağlığını koruma gibi görevler.

Şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler belediyenin görevleri arasındadır.

Şehrin ekonomik işleri belediyenin kontrolü altındadır. Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri kurma, sanayi bölgeleri kurma vs. gibi görevler belediyeye aittir.

Şehir içerisinde eğitim ile ilgili görevleri vardır. Okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme ve kütüphane açma vs. gibi görevleri vardır.

Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma ve ucuz konut yapma gibi görevleri vardır.

Şehir içerisindeki ulaştırma alanındaki işler belediyeye aittir.

Eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro müze ve sinema salonları açma gibi görevleri vardır.

Belediyelerin Görevlerini bildiği halde   bir kısmını yapıp  bir kısmını yapmazsan  o ilçede  vatandaş mağdur kalır.O  ilçe  insanı ihtiyacını  var olandan karşılamaya  başlar.Bu da   vatandaşın ihtiyacını karşılamayan yörenin yaşanmaz  yer olmasına  neden olur.Biz Vatandaşımız için gerekli ne  varsa Ferizli’ye  getireceğiz.

Fehmi DUMAN –Ferizli  ilçe teşkilatı olarak seçimlere hazırmısınız?

Kemal İLTER-Bizler seçime  hazırız.Ferizli  Halkı  Geleceği  düşünecektir.30 Mart 2014  günü  Bizi  sandıktan  çıkaracaktır. Ferizli Belediye’si haramilerin elinden  alıp bir hizmet kapısı haline  getirecektir. Artık rant çıkar yandaş kollama yolsuzluk kapısı rantiyecilere  kapanırken hala  açılacaktır. Artık  Ferizli’de vatandaşın en doğal hakkı olan hizmetleri ayrımcılık yapılarak,baskı ve şantaj yöntemi ile  değil,kendi kendini  yönetecek  anlayışına teslim edecektir.

 

Fehmi DUMAN- Kemal İLTER denince Ferizli ‘de akla hangi icraat gelir?

Kemal İLTER – Kemal İLTER  denince akla ADALET gelir.

Fehmi DUMAN- Ferizli ‘nin en büyük sorunu nedir?

Kemal İLTER-Şehir Rantına üşüşen  Haramilerdir.Bu Haramilerden kurtulsun Ferizli Geleceğin Önemli Bir  Yerleşim alanı   ve il merkezi olur.


Fehmi DUMAN-Söylemek istediğiniz  son olarak  neler  var?

Kemal İLTER- Ferizli’ye vizyonu olan bir belediye başkanı lazım.Ferizli Halkı bu seçimlerde  doğru adımı atacaktır.

Dinamik, vizyon sahibi, şeffaf, tutarlı ve proje üretebilen bir başkan Ferizli’yi uçurur. Bizde  Kendi Doğduğumuz,Yörenin  iyi  yönetilmesi halinde Tüm Ferizli kardeşlerimin mutlu  yaşadıkları bir ilçe  olacaktır.Zaman Ferizli’yi şekillendirecek bir başkana ihtiyacı var.

 

Share
1429 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ