logo

reklam

Chp Oğuz Can Curoğlu dan Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı.

CHP Sakarya İl Başkanı  Oğuz Can Curoğlu’nun 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili basın açıklaması ,10 Ocak günü bilindiği üzere ülkemizde Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün vesilesiyle çalışan, emekli ve gazeteci olma sevdasını içinde taşıyan öğrenci kardeşlerimizin meslek günlerini kutlarım.

140109107

 Demokratik rejimlerde yasama – yürütme – yargı erklerinin bağımsızlığı ana ilkedir. Bu bağlamda basının da bu üç kuvvet arasındaki işleyişi izleme ve halka bilgi edinme hakkı çerçevesinde yayıncılık yapmak gibi, çağımızda artık tartışılmaması gereken çok önemli bir konuma sahiptir.

Maalesef her alanda olduğu gibi kuvvetler ayrılığı ve devlet gelenekelerinin korunması anlamında da ülkemizde ağır yaralar açan iktidarın, basın emekçilerine karşı takındığı tavır; fiziken olmasa da manen ve madden onları sindirmeye yöneliktir. AKP iktidarı boyunca yüzlerce gazeteci mesleğinden siyasi baskılarla kovdurulmuş, onlarcası hapislere atılmıştır ve bu önemli meslek maalesef yaralı konumundadır.

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında öncelikle mevcut hükümetin kanundan kaldırdığı ve törpülediği “gazetecilerin yıpranma payı” konusundaki haklarını kendilerine iade edeceğiz. Ülkemizdeki her basın mensubunun, bizi çok sert bir şekilde eleştirse dahi, mesleğini özgürce yapması için gereken demokratik reformları ve demokrasiyi özümsemiş anlayışı ülkemize hakim kılacağız. Unutulmaması gereken en önemli nokta, basın olmazsa iktidarların diktatörleşeceği ve halkın köleleştirileceğidir.

 

 

Share
697 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ