logo

reklam

Chp Taşken “Kadınların gelirinin, erkeklerin gelirinden yüzde 40 daha az”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü‘nde “Kadının ezilmişliği ve ikincilliği ağırlaşarak sürüyor” diyen CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent kadınların gelirinin, erkeklerin gelirinden yüzde 40 daha az olduğuna dikkat çekti.

chp

CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Taşkent mesajında kadınların asırlardır haklarının yok sayıldığını kaydederek, “Yaşama hakkının ihlalinden başlayarak yasal haklarına, eşit işe eşit ücret isteminden siyasette eşit temsil, eşit katılıma kadar alanlarda kadının ezilmişliği ve ikincilliği ağırlaşarak sürüyor.”dedi.

YOKSULLUK KADINLAŞIYOR

Taşket mesajının devamında şu ifadelere yer verdi; “Bu kadar yıl geçmiş olmasına karşın, ülkemizde kadınların yaşadıkları sorunlara bakıldığında; çok fazla bir iyileşme görmüyoruz. Hatta bazı konularda geri gidiş bile var. Nüfusun yarısı kadın olmasına karşın karar alma mekanizmalarında kadınlara hala yer yok. Kadınların geliri, erkeklerin gelirinden yüzde 40 daha az. Kadınlara yönelik şiddet önü kesilemez durumda. Kadınların iş gücüne kayıtlı ve güvenceli katılımı giderek daha da gerilemektedir. Yani yoksulluk kadınlaşmaktadır “

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ