logo

reklam

Cihat Zafer kütüphanede‏

‘Sakaryalı sanatçılar

yüzyıla damga vuracak’

Faik Baysal Kütüphanesi’ni ziyaret eden AK Parti Milletvekili Aday Adayı Cihat Zafer Demirel, “Sakarya göreceksiniz önümüzdeki yüzyıla sanatçılarıyla damgasını vuracak. Bu kadar emek boşa gitmez” dedi.

faik (4)

SAKARYA DAMGASI

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Cihat Zafer Demirel, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açmaya hazırlandığı Faik Baysal Kütüphanesi’ni gezdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Sakarya’ya büyük kültürel eserler kazandırdığını söyleyen Demirel, “Sakarya göreceksiniz önümüzdeki yüzyıla sanatçılarıyla damgasını vuracak. Bu kadar emek boşa gitmez” dedi. Demirel, Faik Baysal eserlerinin Türkiye’nin demokratikleşme ve zenginleşmesi yolunda kilometre taşları olduğunu kaydederek, “Ak Parti’nin gücü buradadır. Erdoğan’ı seçen halk aslında bu romanları bu şiirleri seçiyor. Faik Baysal’lar kazanıyor, kazanmaya da devam edecekler. Çünkü halk kendisini kimin adam yerine koyduğunu şıp diye anlar” ifadelerini kullandı.

faik (1)

ADAPAZARI SEVDALISIYDI

Ziyarette duygulu anlar yaşayan Cihat Zafer Demirel, şunları söyledi: “Faik Baysal, hayatının son 10 yılını birlikte geçirdiğimiz büyük bir vatanseverdi. Kalbi Adapazarı sevdasıyla dolu bir insandı. Dünya 5’ten Büyüktür’ün romanını yazdı. Şiirlerini topladığı kitabını bana ithaf etmişti. Her bayram günü dâhil mütevazı evinde daktilosunun başında birlikte olduk. Sait Faik gibi, Kerim Korcan gibi halktan yana, eşitlikten yana, fakiri ezen zengine karşı yaşadı. Sen İslamcısın demedi, ne güzel yazıyorsun dedi. Bu çocukta ne buluyorsun diyen sözde solculara da hep aynı şeyi söyledi: ‘Cihat iyi yazıyor ve onun içinde sadece edebiyata değil bu halka karşı büyük bir sevgi var.’ Faik Baysal’da bu milletin iyiliğini isteyen kocaman bir yürekten başka bir şey görmedim.”

KÜLTÜR HAREKETİ

Sakarya’da Aziz Duran’la başlayan bir kültür hareketi olduğunu söyleyen Demirel, “Rahmetli Selahaddin Şimşek’in açtığı bir yol bu. Fahri Tuna’nın emekleri bu yolu takip etti. Zeki Toçoğlu kültüre sanata desteğini sürdürdü. Ofis Sanat iyi bir örnek. Bu çok önemli. Serdivan’da da iyi şeyler yapılıyor. Sait Faik parkı ayıbımız. Serdivan’da Faik Baysal heykeli anıtı hala yok. Faik Baysal Kütüphanesi ise çok önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

faik (3)

PROJE GELİŞTİRDİ

Demirel ziyaretinde kütüphane yetkilisi Çetin Şahin’le konuşurken bir de proje geliştirdi: “Her cuma akşamı burada toplanıp herkes ne okuyorsa o okuduğu kitaptan bir paragraf okuyacak. Yazar ya da tür ayrımı yok, konu ayrımı yok. Ne istersek okuyacağız. Sene sonunda ortaya çıkacak şeyin kardeşlik ve zenginlik olacağına inanıyorum. Belki Büyükşehir bu antolojiyi basar. Zeki Toçoğlu da ‘Faik Baysal Kütüphanesinde Okunmuş Satırlar Antolojisi’ne belki bir önsöz yazar” diyerek sözlerini noktaladı.

Share
1238 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ