logo

reklam

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan’dan operasyonla ilgili açıklama

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, TÜVASAŞ’tan Bulgaristan’a gerçekleştirilen vagon satışında “görevin kötüye kullanılarak devletin zarara uğratıldığı” iddiasıyla belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

tuvasasın-bulgaristana-urettigi-vagonlar

Operasyonda, aralarında eski TÜVASAŞ Genel Müdürü İ.E’nin de bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Zanlıların adreslerinde yapılan aramada, bazı dokümanlara el konuldu.

Şüphelilerden 5’i, ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Yaklaşık 4 yıl önce genel müdürlük görevinden ayrıldığı bildirilen İ.E. ve diğer zanlıların ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, TÜVASAŞ’a gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak açıklama yaptı. Ercan, operasyonla ilgili 8 şüpheliye gözaltı işlemi uygulandığını söyledi.

Açıklamasında soruşturmanın devam ettiğini belirten Ercan, “Vagon ihracı işinden yaklaşık 13,5 milyon lira kamu zararı meydana gelmiş, fizibilitesi yapılmadan üretime başlanan vagonların zamanında teslim edilmemesiyle ilgili 4 milyon 20 bin avro gecikme cezası ödenmiştir. Ayrıca daha önce imzalanan temsilcilik sözleşmesi kapsamında TÜVASAŞ7ın Bulgaristan’da yetkili temsilcisi olan şirketin iş karşılığı düzenlemesi gereken faturayı düzenlemeden önce tasfiye edildiği belirlenmiştir. Faturanın sözleşmeye taraf olmayan bir firma tarafından düzenlendiği, TÜVASAŞ ve sözleşmeyi imzalayan şirket ile faturayı düzenleyen şirket arasında hiçbir ilgi bulunmadığı, hizmet karşığılı ödeme yapılan 3 milyon 684 bin avronun bazı şüpheliler arasında paylaşıldığı şüphesi oluşmuştur. Operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan bazı şüpheliler de aranmaktadır” dedi.

Share
473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ