logo

reklam

Destici: “Terör bitmeden, çözüm olmaz”

“PKK’yı meşrulaştırdılar”diyen BBP liderinden “paket” yorumu:

DSCF7362

BBP Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, terör sorunu çözülmeden hiçbir sorunun çözülemeyeceğini savundu. Demokratikleşme paketini yorumlayan Destici, demokratikleşme paketi ile PKK’nın meşrulaştırıldığını iddia etti.

Alperen Ocakları Sakarya İl Başkanının nikah törenine katılmak ve partisinin ilk başörtülü belediye başkan adayını açıklamak üzere Sakarya’ya gelen Destici gazeteci Hülya Sürücü’nün gündeme dair sorularını cevaplandırdı. Genel Başkan Destici, demokratikleşme paketinin milletin taleplerini karşılamadığını, aksine paketin büyük ölçüde PKK’nın taleplerini karşıladığını ileri sürdü.

İşte BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ağzından demokratikleşme paketi yorumu ve gündeme dair o çarpıcı açıklamaları:

“Büyük bir oyun ve tezgahla karşı karşıyayız”

Milleti çatıştırdılar, şimdi de çatıştırıyorlar. Ülkeyi kaos ortamına sürüklüyorlar. Türkiye’yi Suriye yaparız, Mısır yaparız, Irak yaparız onun hesabı içindeler. Etnik veya mezhepsel farklılıklarını kullanarak insanları birbirine kırdırıyorlar. Müslümanlar İslam coğrafyasında birbirini mağdur ediyor. Büyük bir oyun ve tezgahla karşı karşıyayız. Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Demokratikleşmeye evet, milli iradeye evet, sandığa evet, ama manevi ve milli değerlerimizin korunması bunların hepsinden önde geliyor. Milli ve manevi değerlerimizin ayaklar altına alınmasına, çiğnenmesine asla izin vermeyeceğiz. AB hayali ile de olsa buna müsaade etmeyeceğiz.

“Avrupa’nın Müslüman inancına tahammülü yok”

Avrupa kendi yasalarını bize dayatıyor ama, Müslüman inancına tahammül edemiyor. Siyasi partiler Yasası olmasına ve hak ettiğimizi alamamış olmamıza rağmen, cuntacılara karşı milli iradecilerin yanında durduk. Bu tavrımıza karşı bugün demokratikleşme paketini ortaya koyuyorlar. Olumlu her adıma evet deriz, destekleriz, referandum sürecinde biz bunu gösterdik. Hep fedakarlık yapan taraf olduk. Yanlış adımı görürsek buna karşı çıkar ve söyleriz. Bunu da siyasi nezaket ölçüsünde yaparız.

“PKK’yı meşrulaştırdılar”

Tüm uyarılarına karşın PKK’yı meşrulaştırma sürecinin tamamlandığını belirten Mustafa Destici, “Gazetelerimizin birinci sayfaları ile televizyonlarımızın ana haberlerindeki birinci haber hep terör haberleri. Terör bitmeden çözüm olmaz.

Bunlar suni gündemlerle oy devşirmeye uğraşırken, biz terörü birinci gündem maddesi gördük. Bu konuda öneri de sunduk. Onlar gibi sadece bir şeyleri eleştirmeyiz. Raporlarla da gösteririz. Çözüm süreci, “müzakere sürecidir” dedik. Bu sürecin çözüm süreci olacağına inansak, her türlü siyasi bedeli göze alıp destekleriz. Bu süreç ile önce PKK’yı meşrulaştıracaklar dedik, öyle de oldu. Dün bebek katili dediklerimize şimdi katil dersek 1 yıldan 3 yıla kadar yargılanmayla karşı karşıyayız” dedi.

“Sistemden geçiniyorlar”

Terörist başının görüşlerinin, normal siyasi görüşme gibi yansıtıldığını iddia eden Destici, “Birinci ayak tamamlandı. Yani meşrulaştırma bitti. Nasıl bir gaflet içindelerse buna yol veriyorlar. Bunlar demokratik Anayasa sözü vermediler mi? 30 yıldır ülkeyi sivil hükümetler  yönetiyor. Darbecilerin iki yılda yaptığını, maalesef yapamadılar. Mecliste uzlaşma komisyonu kurulduğunda Anayasa komisyonu değil, yapmama komisyonu demiştik. 2 gün önce gördünüz, mecliste 1 partinin 3 vekili bile bir madde üzerinde anlaşamadı. Bunun olmayacağı belli. Çünkü bu sistemden geçiniyorlar. Yeni anayasa ile ilgili, seçim sistemiyle ilgili her türlü anayasayı destekleriz, ama Türkiye‘yi PKK’ya mahkum edecek, batıya mahkum edecek düzenlemeyi kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“Dediklerimiz bir bir çıktı”

Paketin milletin ihtiyaçlarını karşılamadığını ve dediklerinin bir bir çıktığını söyleyen Destici, “Bu paket milletin ihtiyaçlarını karşılıyorsa evet deriz. Daha açıklanmadan söyledik, bu paket ile 1) hükümet, kaybettiği oyu nasıl geri toplarım, onun derdine düştü 2) Batı ile arayı nasıl düzeltirim, onun çabasında, 3)  PKK ile pazarlık olacak dedik. İşte gördünüz hepsi de oldu. Sayın Başbakana soruyorum Apo ile pazarlık olmadığına bu halkı ve bizi nasıl inandıracaksın? Baraj kime göre düzenleniyor? Elbette bana göre değil. Bizim onca teklifimiz oldu. Peki bu tekliflerimizden birini neden bu paketin içine koymuyorsunuz?” şeklinde konuştu.

“Paket PKK’nın taleplerini karşılıyor”

Paketin PKK’nın taleplerini karşılamaya yönelik olduğunu öne süren genel başkan Destici, şunları söyledi:

“18 maddenin 8’i PKK’nın taleplerini karşılıyor. Başbakan “barajı biz koymadık ki hesabını bize soruyorsunuz” diyor. Soruyorum Başbakana; örneğin neden HSK’nın yapısıyla oynadın? Sayın Başbakanın verdiği cevap şaka gibi bir cevap…  Sen cuntacıların yasaları ile devam et o zaman yola demezler mi? Bunlar dürüst değiller. Demokrasiyi kendin için değil, herkes için istemen gerek. Biz 4 ncü partiyiz, tek kuruş bile almadık. Şimdi %3’ü PKK için getiriyorlar. Neyi teklif ediyor? %5 daraltılmış sistemi teklif ediyor. Bu kime yarıyor? BDP’ye yarıyor. Siz hesabı dürüstçe yapmazsanız gün gelir o hesap geri döner”.

“Bulgaristan kadar olamadık”

Bulgaristan üzerinden örnek veren Mustafa Destici, “Bir Bulgaristan kadar olamadık. Başbakana soruyorum. Biz demokraside Bulgarlardan daha geride miyiz? Ana dilde eğitim çeşitlenirse millet bölünür. Ne Bulgaristan, ne Yunanistan ana dile müsaade etmiyor. Seçmeli Türkçe bile yok. Farklı dillerde propoganda yapmak da PKK’nın talebi. Belde teşkilatı olmama şartı da BDP’nin talebi. Yürüyüşlerin süresinin uzatılması da BDP’nin talebi. Batının da talepleri var. Ne PKK’ya, ne AB’ne yaranabilirsiniz, ne de bu taleplerin arkası kesilir. BBP olarak uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

“Darbe endişeniz mi var?”

“Kamuda başörtüsü uygulamasını benimsiyoruz” diyen Mustafa Destici, “Başörtülü ilk belediye başkan adayını Adapazarı’ndan biz açıkladık. Askeriye gibi, yargı gibi yerlerde başörtüsünü getirmiyorlar. Bir mesaj mı vermek istiyorlar? Neden? Yoksa darbe endişeniz mi var?” şeklinde konuştu.

IMF’ye olan borcun ödendiğini, fakat dış borcun arttığını söyleyen BBP lideri Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan İMF’ye borcu sıfırladık diyor. Bu konuda da bir aldatmaca var. Rant büyüdü, ama gelir dağılımında eşitsizlik var. Vergide adaletsizlik var. Sayın Başbakan konuşmasında ‘Biz geldiğimizde IMF’ye 20 milyar dolar borç vardı. 12 milyara düşmüştü ve bu borcu sıfırladık’ diyor. Tablo nasıl? 2002’de Ak Parti iktidara geldiğinde bu ülkenin dış borcu 120 milyar dolar seviyesinde, IMF’ye olan borç da onun içersindeydi. Şuan IMF’ye borç yok. Ama dış borcumuz ne kadar? 330 milyar dolar. Böyle aldatmaca olur mu? IMF’ye olan borcu bitirmişsin ama, öbür taraftan 120 milyarlık borcu 330 milyara çıkartmışsın…”

 “Kimse Yazıcıoğlu’na iftira atamaz”

BBP lideri rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’na katil denerek iftira atıldığını öne süren Destici, bu iftiraya sert çıktı ve şöyle konuştu:

“Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’na katil diyorlar. İftira atıyorlar. Meydanı boş sanmasınlar. Onun da gereğini yapacağız. Şehit olmuş bir genel başkana iftira atacaksınız, bu hakkı kendinizde göreceksiniz, ama Devletin bir valisi mail atınca kıyameti koparacaksınız. Siz kimsiniz? Kendinizi ne sanıyorsunuz? BBP genel başkanına kimse çamur atamaz”.

Yerel seçimler öncesinde partisinin teşkilat yöneticilerine seslenen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Tüm teşkilat mensuplarım kendilerine güvensin ve inansınlar. Bu yola başkoysunlar. İşte o zaman ne baraj, ne de iktidar derdimiz olur” şeklinde konuştu.

(Hülya Sürücü)

Share
645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ