logo

reklam

DP’li Ün’den Şu haliyle bu paket sadece AKP’nin paketidir

Gültekin UYSAL-Muharrem ÜN (1)

 ÜN: “AKP, tek parti yönetimini pekiştirme telaşı içerisindedir”

DP’li Ün’den paket eleştirisi

Başbakan Erdoğan’ın ‘Demokrasi Paketi’ ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan DP İl Başkanı Ün, “AKP hükümeti paketini kendi hazırlamış, kendi açığa çıkarmıştır” dedi.

Kapalı kapılar ardında AKP’ye mensup milletvekillerinin dahi katılım sağlamadı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyunun beklediği ‘Demokrasi Paketi’ ile ilgili ilginç ve bir o kadar da çarpıcı açıklamalarda bulunan Demokrat Parti (DP) Sakarya İl Başkanı  Muharrem Ün, “AKP hükümeti paketini kendi hazırlamış, kendi açığa çıkarmıştır. Bu paket çıkış itibariyle ‘Gülhane Hattı Hümayun’un, Tazminat Fermanı’ gibi bir pakettir” dedi. Açıklanan paketle birlikte Avrupa Birliği sürecinde istenen değişiklikler paralelinde bir takım düzenlemeler dile getirildiğini ifade eden DP İl Başkanı Ün; “Sayın Başbakan günlerdir beklenen demokratikleşme paketini açıkladı. Tarz olarak kapalı kapılar ardında belki AKP’ye mensup milletvekillerinin dahi katılım sağlamadığı bir sürecin sonunda bir paket meydana çıkarıldı. Demokratik ülkelerde özgürlükler geniş katılımlı tartışmalar sonucu ortaya çıkar.

Muharrem ÜN

“Tek parti yönetimini pekiştirme telaşı içerisindedir”

“Seçmen kitlelerini memnun etme çabası içerisinde bir paket olup, diğer siyasi partilerin katkısının kıskanıldığı bir tarz ile ortaya çıkmıştır” diyen Ün, “Kıskanç iktidar seçim öncesi tüm sevabı kendine alma düşüncesi ile kasılmaktadır. Yapılmayanı yaptım, olmayanı oldurdum gururu içerisinde tek parti yönetimini pekiştirme telaşı içerisindedir. Demokratik yönetim farklıdır. Farklı fikir sahiplerinin iyi niyetle hakikati aradığı zeminlerin olmasıdır. Yeterli müzakere yapıldıktan sonra çoğunluğun kararına göre fikirlerin karara bağlanması sistemine demokrasi denir. Yani demokrasi tüme varım metodudur. Diktatörler de tümden gelim metodunu uygular. Bir takım fermanlarla özgürlük bahşedilir, halk da buna sevinir. Demokrasinin kurum ve kuruluşları olan birçok yapı bu hali yadırgamamaktadır. Ne kadar sıkıntılı, ne kadar zayıf bir demokrasi karnemiz var” şeklinde konuştu.

“Şu haliyle bu paket sadece AKP’nin paketidir”

Paketin temel kurgusunun Avrupa Birliği istekleri çerçevesinde oluştuğuna dikkat çeken Ün, “Yeni bir şey ortaya koyulmuş değildir. Hatta birçok eksiklikleriyle zorlanarak hazırlanmış bir taslak olduğu her halinden bellidir. Zaten bu paket kanunlaşmadıkça dilek ve temennilerden ibarettir. Bundan sonraki süreç daha demokratik bir tartışma zemininde gerçekleşirse Demokrat Parti olarak bizler de fikirlerimizi söyleriz. AKP başkalarının fikirlerine muhtaç değil ise buyursun istediği gibi paketini kanunlaştırsın. Günahı da sevabı da kendine ait olsun. Şu haliyle bu paket sadece AKP’nin paketidir. Bu özgürlük açılımı tüm millete mal edilecekse başta siyasi partiler olmak üzere kişi ve kuruluşların fikirleriyle sahiplendiği özgürce içeriğinin tartışılıp değişikliklerin yapılabildiği tarzın benimsenmesi beklentisindeyiz. Bu vesile ile milletimize saygılar sunuyoruz” diye konuştu.

Share
539 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ