logo

reklam

Eğitim İlke-Sen yeni yıl için adil paylaşım çağrısı yaptı

Eğitim İlke-Sen, 2013 yılında kamu çalışanları, emekliler ve asgari ücretliler için hak kayıplarının olduğunu belirterek, çözüm için rekabeti değil paylaşımı esas alan bir anlayışı savundu..

140104106 140104107

Sakarya’daki 434. hafta adalet ve özgürlükler eyleminde basın açıklamasını Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce okudu. “2013, geniş bir kesim için sosyal adaletsizliğin, emek sömürüsünün ve hak ihlallerinin devam ettiği bir yıl oldu.

140104108 140104109

Bölgemizde ve dünyada ise acının, katliamların, mezhep kavgalarının, idamların ve darbelerin hüküm sürdüğü bir yıldı.” diyen Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce “Dünya genelinde milyarlarca insan çatışmaların, açlığın, susuzluğun ve sefaletin gölgesinde yaşamak zorunda kaldı. Yerinden yurdun edilenler ile yeri yurdu dahi olmayanların sayısı artmaya devam etti. Yeryüzünün nimetleri, bir avuç mutlu azınlığın doymak bilmeyen hırsına kurban verildi. İnsanın emeği, alınteri; doğanın suyu, yeşili, sadece burada değil, hemen her yerde talan edildi! Düşünün ki, dünyanın en zengin yüzde 1’i, dünyadaki tüm zenginliğin yüzde 46’sına sahip. Dünya nüfusunun yarısı, toplam zenginliğin ancak ve ancak yüzde 1’ini paylaşıyor. Nerden bakarsanız bakın, tarih boyunca görülmemiş korkunç bir eşitsizlik tablosu bu!” dedi.

2013 yılındaki toplu görüşmelerin kamu çalışanları için hayal kırıklığına dönüştüğünü ifade eden Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, “Emeğimize karşılık verilen zam, kamu çalışanlarının ve emeklilerin yoksulluk sınırı altında yaşadığı gerçeğini değiştirmedi. Birçok ek ödeme ve sosyal yardımda herhangi bir artış da söz konusu olmadı. Kamuda, güvencesiz ve kadrosuz çalışma devam etti. 4/C statüsündeki, yardımcı hizmetteki ya da akademideki çalışanların sorunları ise gündeme dahi gelmedi. Görünen o ki, 2014 yılı, sadece kamu çalışanları ve emekliler için değil, asgari ücrete mahkûm edilen milyonlarca çalışan için de yine zor geçecek.  Çünkü yılın ilk 6 ayı için 846 lira, ikinci ay içinse net 891 lira olarak belirlenen asgari ücret, kölelik düzeninin devam edeceğini ortaya koydu. Oysa ki yine bir devlet kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu dahi en düşük ücretin 1205 lira olması gerektiğini söylüyor. Yoksulluk sınırının 3000, açlık sınırının 1200 lira olduğu bir zamanda 6 milyondan fazla asgari ücretliye 846 lira verilmesi utanç vericidir!” dedi.

Asgari ücretin yaklaşık 20 milyon insanın hayatını etkilediğini ve son zamlarla artan hayat pahalılığı sebebiyle kamu çalışanlarına, emeklilere ve asgari ücretlilere verilen zamların anlamsızlaştığını söyleyen Beytullah Önce, basın açıklamasına şu çağrıyla son verdi: “Hatırlayın ki; Rabb’imiz adil bir dünya kurmamızı; rekabet yerine dayanışma içinde olmamızı istiyor. Bütün insanlık için yarattığı nimetleri hakça paylaşıp, adil bir şekilde bölüşmemizi emrediyor. O halde kapitalist dünya düzeninin ifsadına, sömürüsüne kayıtsız kalmayalım! Birlikte direnelim ve herkes için daha adil bir geleceğin kapısını omuz omuza aralayalım. Şüphesiz ki Allah, iyiliği emredenlerin, zulme karşı duranların, adaleti ayakta tutanların yanındadır.”

Share
556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ