logo

reklam

Emekli sen den Emekli Derneklerin Haksız Üye Kayıtlarına Tepki….

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Emeklileri ev sahibi yapmak için, bir takım düzenlemeler yaparken, iki emekli derneği bunu kendileri sağlamış gibi, emeklileri, derneklerine üye olmaya çağırıyorlar. Emekli Sen Sakarya Şube Başkanı Turgay Yılmaz “Birkaç gündür, yandaş gazeteler, emeklilere TOKİ’den konut müjdesi diye haberler yazıyorlar. Öncelikle belirtmeliyiz ki son birkaç yıldır, yandaş basının bu tür müjde haberlerini çok sıkça okumaktayız. Bu haberde öncekilerden farksız, emekliye kazanım sağlamayan asparagas bir haberdir. Zira yazılanları okuduğumuzda, hiçte yabancısı olmadığımız, oyunlardan birinin daha sahneye konduğunu görmekteyiz” dedi.

DSCF7462

Yılmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi “Hükümete yakın gazetelerde, TOKİ’den emeklilere konut müjdesi diye çıkan haberler, emekli, çalışan, esnaf, çiftçi toplumsal konumu ne olursa olsun, gerekli şartlara haiz olan her vatandaşın, yararlanabileceği konut edinme hakkının emeklilere lütuf gibi yazılması algı yaratma çabasından başka bir şey değildir.

Haberlerin asıl garip olan tarafı ise, Türkiye Emekliler Derneği ile Tüm Emekliler, Dul ve Yetimler Derneğinin, bu hakkı kendileri sağlıyorlarmış gibi, konut sahibi olmak isteyen emeklileri, kendilerine üye olmaya çağırmalarıdır. Zira gazete haberleri, TOKİ’nin bu iki dernek’in üyeleri için konut yapacağı algısına yol açmakta ve emekliler derneklere üye olmaya yönlendirilmektedir.

Türkiye’de bunun benzeri bir uygulama önceki yıllarda, SSK tarafından yapılarak, sürekli isim değiştiren, ilk adı Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti, sonra Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, bu gün ise Türkiye Emekliler Derneği ismini alan, Dernek’e, emeklilerin taksitli kömür almalarına aracılık yapma yetkisi verilmişti. Cemiyet (Dernek) ise kendisine tanınan bu imtiyazla, taksitli kömür imkanından yararlanmak isteyen emeklilere, taksitli kömür belgesinin yanı sıra, emeklilere sormadan onlara dernek üyelik formu da imzalatmış ve yüz binlerce emekliyi habersizce derneğe üye yapmıştı.

Böylece yüz binlerce emekli, kendilerine sorulmadan ve onayı alınmadan habersiz bir şekilde dernek’e üye yapılmış ve aylıklarından dernek üyelik aidatı kesilmişti. Daha sonra aldatıldığını fark eden birçok emekli, üyeliğini iptal ettirip, kesinti yapılmaması için eski SSK, şimdiki SGK’ya dilekçe vermiş ise de, halen 700 bin dolayında emeklinin aylığından, kurum tarafından, yılda bir defaya mahsus dernek üyelik aidatı adı altında kesinti yapılmaktadır.

Gerek 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda, gerekse Sosyal Güvenlik Kurumlarını tek çatı altında toplayan 5502 sayılı kanunda, kişinin rızası alınmadan aylığından herhangi bir kesinti yapılamayacağına dair hüküm bulunmasına rağmen, eski SSK yönetiminin aldığı hukuksuz bir kararla yapılan bu kesinti, maalesef üç sosyal güvenlik kurumunun birleştirildiği SGK yönetimi tarafından da devam ettirilmiş ve her yıl emeklilerin aylıklarından kesilen milyarlarca lira para dernek’in kasasına aktarılmıştır. Yıllar içinde, birçok emeklinin, bilgisi olmadan üye yapıldığı veya hiç üye olmadığı halde aylığından aidat kesintisi yapıldığı yönündeki, suç duyuruları savcılar tarafından dikkate alınmamış ve takipsizlik kararları verilerek, hukuksuzluğun devamına göz yumulmuştur.

SGK’nın taksitli kömür satışı dernek’e kan taşımaya yetmemiş olacak ki, şimdide bir başka kamu kurumu, olan TOKİ, emeklilerin, hükümet tarafından mağdur edilmelerine, seyirci kalan, emeklilerin emeklerini yok sayan, hükümetin başındaki, başbakan ile bakana çiçek vermekten başka bir işlevleri olmayan, Derneklerin emeklileri üye yapmasına aracılık etmektedir” dedi..

Share
461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ