logo

reklam

Engin Özkoç tan Anlamlı 23 Nisan Mesajı…

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayram nedeni ile bir kutlama yayınlayan CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ,“23 Nisanları algılamayanlar ve anlayamayanlar barış ve kardeşliğin önemini kavrayamaz” dedi.

11826069_596117660490681_6701661112959578838_n

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Bayramı Milli Mücadele ile doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni döneme bakışının bir yansımasıdır. Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesi, bu bağlamda yok oldu denilen bir ulusun yeniden doğuş hikâyesinden gençlere ve çocuklara bakışın da bir ifadesidir. Saltanatın kaldırılışını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini yansıtan bu gün anlamlı ve önemli bir gündür.

Aynı zamanda çocuklar için Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı olan bu bayram dünyada ilk çocuk bayramıdır. Savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşıması da dikkate değer bir farklılıktır.

1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği, günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklindeki uygulamadan ne yazık ki vazgeçildiği günümüzde 23 Nisan algısı ve anlamını herkesin iyi irdelemesi ve kavraması gerekir. Vatan ise değerleri ile anlamlıdır.

Ulusal bayramlar başlı başına bir süreci, yaşananları, gerçekleri ve geleceği yansıtır. Sorunların çözümünde temel yaklaşım ötelemeden, bir arada yaşama birliğini sağlamak ve Cumhuriyet ile demokrasi değerlerini sahiplenip insanca, hakça yaşamaktır. 23 Nisanı algılamayan ve anlamayanlar barış ve kardeşliğin önemini kavrayamazlar.

Bizi biz yapan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi ile doğan düşünce ve anlayışı sahiplenmek ve çağdaş Medeniyet yolunda gösterilen hedefe yürümektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün her düşüncesi, görüşü, yaklaşımı çözüme giden yoldur ve değerli olmadan öte ayrılmadan izlenecek çizgidir. Çocuklara olan sevginin, onların geleceğimiz olduğunun bilinci ile daha o yaşlarda bayramlarla düşünülenler, düşlenenler ortaya konmuştur.

Çocuklarımızın, Cumhuriyetimizin, değerlerimizin farkında olarak nice bayramlara erişeceğimize inanıyorum. Bu duygularla Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ile selamlıyor, anıyor ve ülkemize yaptıkları, kattıkları için şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

Share
478 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ