logo

reklam

Erenler Belediyesi, kendi fidanını kendi yetiştirecek

BLD_6168

Erenler Belediyesi’nin ilçedeki park ve bahçeler için gerekli olan fidan ve süs bitkilerini bundan böyle kendi bünyesinde yetiştireceği bildirildi.

Belediyenin Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı şantiyesinin içerisinde yeni yapılan iki adet sera da kasım ayında faaliyete başlayacak. Yetiştirilmeye başlanacak olan binlerce fidan ve süs bitkisi ile ilçe genelinde yeşillendirme çalışmalarının sürdürüleceği bildirildi.

BLD_6542

400’er metrekarelik iki serada, begonya, kasımpatı, yıldız çiçeği, şimşir, taflan v.b mevsimlik çiçek ve fidanların yetiştirileceği seraların; 22 tonluk su deposu, 30 m. den su çekilerek dinlendirme havuzlarında dinlendirildikten sonra püskürtme sistemi ile sulama yapılması, polikarbon üzerine kendi ısısını kendi ayarlayarak güneş enerjisinden de %70 istifade edebilme, %40 açılabilir havalandırma sistemi gibi özellikleri bulunuyor.

Seralarda üretilecek olan süs bitkilerinin Erenler Belediyesi tarafından yapılan yeni parklarda, eski parkların deforme olan bitkilerinin yerine ve refüjlerde yapılan yeşillendirme çalışmalarında kullanılacağı vurgulandı.

BLD_6531

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk kendi fidanlarını yetiştirerek yarı yarıya tasarruf sağlayacaklarını belirtti. Öztürk, “Erenler Belediyesi Park ve Bahçe çalışanlarımız Orman Bölge Müdürlüğünde fidan yetiştiriciliği kursuna tabi tutularak eğitimlerini tamamlamalarının ardından üretim faaliyetlerine başlayacağız. Çalışmalarımızda bizlere destek olan Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü ve Hendek Fidanlık Şefliğine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

Share
1140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ