logo

reklam

Eyüp Yıldırım “Baraj Sorunumuz Yok”

Saadet Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Eyüp Yıldırım bir açıklama yaptı.Yıldırım Açıklamasında Anayasamızın bizlere verdiği bir haktan yola çıkarak, Sakarya’nın gerçek anlamda TBMM’nde temsil edilmesini sağlayacak çıkış yolunu bir süredir değerli hemşehrilerimize anlatmaktayız. Gittiğimiz her yerde, insanlarımız bizlere hak vermekte ve desteklemektedirler. Ankara’ya ‘önceliği Sakarya’ya hizmet yapmak olacak’ milletvekillerinin gidecek olması da bazı siyasi partilerimizi ve milletvekili adaylarını son derece rahatsız etmektedir.

Biz özellikle isterdik ki; Tüm Siyasi Partiler ve hukukçu olan vekil adayları “İfade özgürlüğünün, seçme ve seçilme hakkının önündeki antidemokratik bir uygulama olan yüzde 10’luk seçim barajını biz de doğru bulmuyoruz. Bu konuda meclisten bir düzenleme çıkması mümkün görünmüyor. Saadet Partisi’nin bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesinde bu konuda mücadele etmesini haklı ve yerinde görüyoruz. Kendilerini tebrik ediyoruz. Biz yapamadık ama yapmaya çalışanı destekliyoruz” desinler. Maalesef böyle bir açıklama yerine yüzde 10’luk seçim barajını, yasağı savunur açıklama yapmaktadırlar. Bu açıklamayı bir hukukçuya yakıştıramadık.

Ayhan Sefer Üstün Bey açıklamalarında bizleri insanların kafalarını karıştırmakla, Ak Parti’yi tek başına iktidardan indirmekle ve memleketin istikrarsızlaştırılmasına katkı sunmaya çalışmakla itham etmiştir.

Bu ifadeleri okuduğumda şahsen üzüldüm. Bizlerin Saadet Partisi olarak 46 yıldır bu memlekette basit siyasi çekişmelere girmeyen, kısır siyasetten uzak ve hiçbir zaman milletimizi kandırmayan tertemiz mazimiz olduğunu hatırlatıyor ve tertemiz kadrolarımızla bu mücadelemizi sürdürdüğümüzü ifade etmek istiyorum. Bizler milletimizin Saadet ve Selameti için ve Hakkı Hakim Kılmak için var gücüyle çalışan kadrolarız.

Bir hukukçu olan Ayhan Sefer Üstün Bey’in yapmış olduğumuz açıklamalarla ilgili olarak konuyu iyi anlamadığını görüyoruz. Hem kendisinin hem de haberi okuyan seçmenimizin konuyu iyi idrak edebilmesi açısından Anayasa Profesörü olan Genel Başkanımız Sayın Mustafa Kamalak Bey’in açıklamasını maddeler halinde sunmak isterim.

911

1-) Anayasa’nın 148.maddesinin 3.fıkrasına göre;

“Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir. Başvuruda bulunabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması şarttır.”

2-) Buna göre bir aday milletvekili seçilecek kadar, diyelim 70 bin oy almıştır. Ancak partisi %10’luk barajı aşamamıştır. Bu yüzden, kendisine milletvekili mazbatası verilmemiştir.

Buna karşılık kendisinden daha az oy alan, misalen 60 bin oy toplayan diğer bir aday sırf partisi %10’luk barajı geçtiği için milletvekili seçilmiş sayılacaktır.

Biz, konu daha iyi anlaşılsın diye 70.000 – 60.000 misalini verdik ama, bireysel başvuru için bir tek oyun fazla olması bile yeterlidir.

Bu durumda 70 bin oy alan aday bakımından bir hak ihlalinin olduğu hiçbir tartışmaya meydan vermeyecek kadar açıktır.

İşte Anayasa Mahkemesi, daha çok oy aldığı halde, mazbatası başkasına verilen aday bakımından (tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi) bir hak ihlalinin olup olmadığını tespit edecek ve mazbatanın hak sahibine verilmesini sağlayacaktır.

3-) Hemen belirtelim ki Anayasa’da %10 gibi bir baraj yoktur.

4-) Baraj 298 sayılı Kanunla konulmuştur.

5-) Anayasa’nın 11.maddesine göre kanunlar Anayasa’ya aykırı olamaz.

6-) Herhangi bir aday, seçilecek kadar oy aldığı takdirde, partisi barajı aşamamış olsa bile, Anayasa’nın 148.maddesinin 3.fıkrasında aranan şartların tamamını sağlamış olacaktır.

7-) Çünkü seçme ve seçilme hakkı Anayasa’nın teminatı altında bulunan bir temel haktır.

Anayasa Mahkemesi’nin 9 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 23.07.2014 tarih ve Başvuru numarası 2014/5425 olan kararına göre (yerel seçimler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kapsamına girmediği halde) milletvekili seçimleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kapsamına girmektedir.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları için, Anayasa madde 79 uyarınca olağan kanun yolu tüketilmiş sayılmaktadır.

9-) Anayasa Mahkemesine başvuru süresi seçim kurulu kararının tebliğ (öğrenildiği) tarihten itibaren 30 gündür.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim Ayhan Sefer Üstün Bey 2002 yılında Ak Parti’den 6. Sıra adayı olduğunda Anayasa’mızın 148/3 fıkrası olsaydı kendisi 6. Sıra adayı olarak seçilemeyecekti. Kendisinin Genç Parti’nin almış olduğu oylarla seçildiğini hatırlatırım. Kendisi dahi vekil olarak seçileceğine inanmamıştı. Şimdi de bizlerin yüzde 10 luk baraj karşısında Sakarya seçmeninden alacağımız 70 bin oy ile seçileceğimize inanmıyorlar. İnşallah bizler tüm teşkilat kademelerimizle, yapmış olduğumuz çalışmalarla milletimizden 70 bin oy’u alacağız. Ve Anayasa Mahkemesine, Anayasanın 148/3 maddesine istinaden başvuruda bulunup hakkımızı alarak meclise gireceğiz. Ayhan Sefer Üstün Bey’de bunu görecek ve o zaman inanacak.

Ve inşallah kendileri ile beraber, başta Sakarya’mız ve ülkemize bir uzlaşı içerisinde, kutuplaşma siyasetinden uzak bir şekilde iyi hizmetlerde bulunacağız. Kendilerine başarılar dilerken, açıklamamızdaki Anayasa maddelerini de iyi bir şekilde inceleyip, açıklamalarında yanıldıklarını anlayarak, açıklamalarını bu şekilde yapmalarını temenni ediyoruz.

Share
538 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ