logo

reklam

Hizmet İş te, Mesut Gökdemir Dönemi Başladı.

101

Hizmet-İş  Sendikası  Sakarya Şubesinin 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Seçkin Otelde yapıldı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şubesi 5. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, taşeron işçiler ve kıdem tazminatı konusunun ülkenin büyük sorunu olduğunu söyledi.

1 2

Hizmet-İş  Sendikası  Sakarya Şubesinin 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Seçkin Otelde gerçekleştirildi. Toplantıya, Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Belde Belediye Başkanları, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Erdoğan Demirci, Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt, Memur  Sen Sakarya İl Temsilcisi Ahmet Öksüzali, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda sendika üyesi katıldı. Toplantı İlk olarak divan kurulunun seçimine geçildi. Divan kurulu Fahrettin Kütükçü, İdris Ersoy, Orhan İlhan ve Mehmet Keskin den oluştu. Hizmet-İş  Sendikası  Sakarya Şubesinin 5. Olağan Genel Kurulu nda, seçimlere tek liste halinde giren Mesut Gökdemir 135 delegenin oy kullandığı genel kurulda tüm delegenin oy alarak yeniden şube başkanı seçildi.

3 9

Genel Kurulda Yaklaşık 45 Dakika konuşma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’de 11 milyon 650 bin sigortalı çalışan bulunmasına rağmen işverenlerin geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) 12 milyon 500 bin işten çıkış bildirgesi verdiğini belirterek, “Bir işçi, beş defa girip çıkmış. Bunların sadece yüzde 10′u bir yıldan fazla çalışan yani yüzde 90′ı kıdem tazminatı alamıyor çünkü bir yıl kesintisiz çalışma şartı var” dedi.

Taşeronluğun Türkiye’nin sırtında ciddi bir kambur oluşturduğuna işaret eden Arslan, bu sistemin çağdaş Türkiye’ye yakışmadığını savundu. Arslan, taşeron sisteminin her geçen gün yaygınlaştığını vurgulayarak, “Herkesin kadrolu ve sendikalı olmasını isteriz ama bu taşeronluk 1936′dan beri mevzuatta. Taşeronluk, son 10 yılda zirve yaptı. Zorunlu hallerde taşeronluğa başvurulurken, şimdi her işi taşeronlara yaptırıyorlar. Bazı şehirlerde, itfaiye ve zabıta hizmetleri de taşeronlar aracılığıyla yapılır hale geldi. Bu, gerçekten tehlikeli bir durum” şeklinde konuştu.

“Taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için gereken görüşmeleri yapalım” diyen Arslan, şöyle devam etti:

“Taşeron yapılarda da sendikal durumu inşa edelim. Bunu başarmamız gerekiyor. Bu konuda ciddi mesafeler aldık. Burada mahkemelerin aldığı kararlar var. Bu kararlar doğrultusunda düzenleme yaparak sorunu çözmeliyiz. Herkesin farklı çözüm önerisi var. Bizim kırmızı çizgilerimiz, çalışanın alın terinin karşılığını almasıdır. Bundan başka kırmızı çizgimiz yoktur. Her konuda tartışırız, çalışanın lehineyse kabul ederiz. Bu mevzuatlar, ayet değildir. Zamana göre tartışılabilir.”

8 9

Kongrede Arslan nın konuşmasının ardından ise plaket törenine geçildi. Çeşitli Belediyelerde hizmet veren ve hizmet iş sendikasında görev yapan sendika üyelerine plaket verildi.

5 6

Hizmet İş Sendikası Sakarya Şube Yönetimi şöyle oluştu. Başkan Mehmet Mesut Gökdemir yönetim kurulu üyeleri Osman Kasapoğlu, Ertuğrul Çakmak ve Kenan Sevim.

Denetleme  kurulu Sebahattin Tuna, Fikret Girgin ve Yusuf Bayrak.

Üst Kurul Asil Delegeleri Mehmet Mesut  Gökdemir, Osman Kasapoğlu, Ertuğrul Çakmak, Kenan Sevim, Hasan Engin Eroğlu ve Sebahat Ismarlayıcı

10 7

 

 

 

Share
1392 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ