logo

reklam

İBRAHİM ERTİRYAKİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI…

Sakaryalıların yakından tanıdığı Ulaştırma Bakanı Müşaviri,Tüvasaş eski Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, Ak Parti’den Sakarya milletvekili aday adayı oluyor.

084

Sakaryalıların sporcu, akademisyen, belediyeci, bürokrat ve Milli Türk Talebe Birliği denilince aklına gelen isim İbrahim Ertiryaki, milletvekilliliğiyle de Sakaryalılara hizmet vermeyi hedefliyor. Ertiryaki, 10 Şubat’ta Bakan Müşaviri görevinden istifa ederek Ak Parti Sakarya Milletvekili aday adaylığı başvurusunu gerçekleştirecek.

SAKARYA’NIN TÜVASAŞ’LA GURURU

 Ak Parti’nin Sakarya milletvekili aday aday listesi, İbrahim Ertiryaki’nin de eklenmesiyle iyice hareketlendi. Ertiryaki, her ne kadar Tüvasaş öncesinde de etkin çalışmalarla gündeme gelse de özellikle Ak Parti’nin demiryollarıyla ilgili hedeflerinin hayata geçirilmesinde büyük rol oynadı.

2003 yılında Türkiye Vagon Sanayi’nin yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlüğü görevine getirilen İbrahim Ertiryaki, yaklaşık 10 yıl boyunca başında bulunduğu kurumu Türkiye’nin ilkleriyle tanıştırdı.

Ertiryaki, yaptığı ihracatlarla Türkiye’nin adını Asya ve Avrupa demiryollarında taşıyarak Sakarya’yı gururlandırdı. Dünyanın en büyük Uluslararası Kalite Zirvesi ödülünü “Altın” kategoride 2012 yılında Sakarya’ya kazandıran İbrahim Ertiryaki, Tüvasaş’ın kendi sektöründe Dünya Lideri olduğunu da kanıtladı.

Türkiye’nin en iyi 500 firması listesinde üst üste yer almayı da başaran Ertiryaki, göreve geldiği 2003 yılında yıllık 25 milyon dolar olan satış gelirini 2011 yılı sonunda 4 kat arttırarak 100 milyon seviyesine ulaştırdı.

Asya’yı Avrupa’ya İstanbul Boğazı’nın altından bağlayan “Yüz yılın projesi” Marmaray’da da yer alarak, Marmaray setlerinin üretimiyle de Sakarya’yı gururlandıran İbrahim Ertiryaki, binlerce çalışanıyla birlikte dayanışma örneklerini büyük başarılara dönüştürerek Ak Parti Hükümetlerinin yerli tren üretim hedeflerini de hayata geçiren kişi oldu. Türkiye’nin ilk yerli dizel tren seti “Anadolu”nun üretilip hizmete sunulmasıyla Sakarya’nın adından bir kez daha gururla söz ettirdi.

092

TECRÜBE DOLU BİR HAYAT

İbrahim Ertiryaki, Genel Müdürlüğü öncesinde de Sakarya’da çeşitli alanlarda hizmet verdi.

1994 yılına kadar Sakarya Üniversite’nde akademisyen olarak görev yapan Ertiryaki, akademik çalışmalarının yanı sıra danışmanlık ve bilirkişilik görevlerinde de bulundu. 

Daha sonra Adapazarı Belediyesi’nde Fen İşleri müdürlüğü ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Ertiryaki, 2000-2003 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ’de Anadolu Yakası’ndan sorumlu Su İsale Şube Müdürü olarak görev yaptı.

 12 Eylül 1980 darbesine kadar Milli Türk Talebe Birliği’nin Sakarya Teşkilat Başkanlığı görevini üstlenen İbrahim Ertiryaki, gençlik yıllarında kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle de ismi anılan bir kişi oldu. Ertiryaki özellikle o yıllarda spor camiasının aranan ismiydi. Sakarya’da çeşitli spor kulüplerinde basketbol ve voleybol branşlarında faal sporcu, aynı zamanda amatör olmasına rağmen altın madalya sahibi bir güreşçi olarak sporcu kişiliğiyle de uzun yıllar anıldı.

Sakarya’nın Hendek İlçesi Hallaç Köy’ünde 1956 yılında dünyaya gelen İbrahim Ertiryaki, eskilerin Kaymakam Sokağı olarak da bildiği Çeşme Meydanı’nda çocukluk yıllarını geçirdi. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini Sakarya’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi ünvanını aldı.

Tüvasaş’ın ardından Bakan Müşaviri olarak görev yapan İbrahim Ertiryaki, 2013 yılından itibaren geçici görevlendirmeyle Bolu Belediyesi’nde Genel Koordinatör görevinde bulundu.

 

Share
652 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ