logo

reklam
20 Haziran 2016

İngiltere’deki Irkçı Saldırıya Üstün’den Tepki

Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, İngiltere’de İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox’un, Thomas Mair tarafından öldürülmesine tepki göstererek, “Bu ırkçılar önlerine çıkan tüm engelleri, kişileri yok etmeye hazır ve çok tehlikeliler” dedi.

1))) 1))

Ayhan Sefer Üstün, İngiltere’de İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox’un, Thomas Mair tarafından öldürülmesine tepki gösterdi. Üstün,  “Bu ırkçılar önlerine çıkan tüm engelleri, kişileri yok etmeye hazır ve çok tehlikeliler. Tedbir alınmazsa, İngiltere’de yaşayan Hintliye, Pakistanlıya, Kuzey Afrikalıya karşı saldırılar artabilir.” Diye konuştu.

Avrupa’nın iyi yüzü

Üstün, “Cox’u öldüren ırkçı Mair gibi kişilerin sadece İngiltere’de değil, Almanya’da ve İsviçre’de de bulunuyor. Almanya’da 8 Türk’ün öldürülmesiyle ilgili davanın sürdürüyor ve hala sonuç alınamadı. Cox’un İngiltere’de insan hakları mücadelesi veren, mazlumların yanında ve Avrupa’nın iyi yüzüdür” ifadelerini kullandı.

İngiltere ve ailesine başsağlığı

Cox’un öldürülmesi dünyada ve Türkiye’de şok etkisi yaratmadı, bunu şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Üstün, “Avrupa’da sağcı, ırkçı fikirler çok fazla yükseldiği için buna tepki bile gösteremediler. Avrupa’da siyasi ırkçılık yükseldi ve taban buldu. Siyasetçiler onları küstürmekten korkuyor olabilirler ya da kendilerinin de artık böyle bir saldırıya maruz kalabileceklerini düşündükleri için tepkilerini yüksek sesle dile getirmemiş olabilirler. Türkiye de kendisi ile aynı kulvarda mücadele eden milletvekilinin öldürülmesine gereken tepkiyi göstermedi. Çuvaldızı kendimize de batırmalıyız. Bu öldürülmenin televizyonlarda, gazetelerde çokça yer bulması gerekirdi ama bu maalesef olmadı. Ben, Cox’un ırkçı bir saldırı sonucu öldürülmesini şiddetle kınıyorum, İngiltere’ye ve ailesine başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

 Korkudan tepkiler ortaya konulamadı

 Ayhan Sefer Üstün, Avrupa’da ırkçılığın siyaseten yükselmesinin bu cinayete tepkileri engellediğini, belki korkudan bu tepkilerin ortaya konulamadığını belirterek, “Tek Avrupa yok, Avrupa’da Cox gibi, insancıl, barışçıl, insan haklarına saygılı, Avrupa değerlerini hala savunan bir kesim var. Türkiye, Avrupa’nın bu kesimiyle diyaloglarını sürdürmeli. Bizim Avrupa’dan uzaklaşmamız her iki tarafın da faydasına değil. Avrupa’nın da Türkiye’nin de lehine olan, Türkiye’nin, Avrupa’da demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri savunanlarla iş birliğini sıklaştırmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Share
427 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ