logo

reklam

İzmir Cumhuriyet’in Farkında olduğunu gösterdi

                 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları Valilik makamında tebriklerin kabulüyle başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki resmi kutlama programı kapsamında ise Vali Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu halkı selamlayarak bayramlarını kutladı. Tören, konuşmalar, şiirler, halk oyunları gösterisi ve geçit töreniyle devam etti. Ellerinde bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce İzmirli tören birliklerini coşkuyla alkışladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun


Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla sabah Anıtkabir’de düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerini Çankaya Köşkü’nde kabul ettikten sonra AKM’de gerçekleştirilen törenlere katılarak vatandaşların bayramını kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Cumhuriyetin 90. yıl dönümü dolayısıyla Çankaya Köşkü’nde tebrikleri kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra basın mensuplarının da bayramını kutladı.

AKM’DEKİ KUTLAMA TÖRENLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen törene katıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL, ÜSTÜ AÇIK KLASİK ARAÇTAN VATANDAŞLARIN BAYRAMINI KUTLADI

AKM’ye eşi Hayrünnisa Gül ile gelen Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile üstü açık klasik bir araçtan, TSK Atlı Tören Kıtası ve Cumhurbaşkanlığı Motosikletli Timi eşliğinde tören birliklerini denetledi, vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün protokoldeki yerini almasıyla başlayan törende İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları ile seymen gösterileri yapıldı.

PARAŞÜTÇÜLERİN GÖSTERİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

 Daha sonra Türk Hava Kurumu ve TSK paraşütçüleri atlayışlarını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Forsu, Türk bayrağı ve Atatürk posterini taşıyan paraşütçülerin gösterisi alkışlarla karşılandı.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 90. Yıl Dönümü

Kıymetli Vatandaşlarım,

 Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıl dönümünü coşku ve kıvançla kutluyoruz. En büyük bayramımızda, bu gurur gününde sizleri sevgiyle ve muhabbetle selamlıyor, hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum.
 Cumhuriyetimiz 90 yaşında. Bu anlamlı gün, geçen süre zarfında geldiğimiz seviyeyi değerlendirme, geleceğe dönük hedeflerimizi gözden geçirme imkanını bizlere vermektedir.
Cumhuriyet, Türk milletinin Büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin, egemenliğine sahip çıkma ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı bir eserdir.
Atatürk’ün liderliği ve Yüce Meclisimizin cesur kararları neticesinde Kurtuluş Savaşı’nda tarihi bir başarı elde edilmesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, Anadolu’daki bin yıllık egemenliğimizi ebedileştiren ileri görüşlü bir adım olmuştur.
 Cumhuriyetimizin kazanımları, bir asra yaklaşan zaman diliminde katettiği mesafe, ülkemizin bölgesindeki ve dünyadaki saygın konumu, şüphesiz hepimiz için büyük bir iftihar vesilesidir.
90 yıl milletlerin hayatında çok uzun bir süre değildir. Böyle bir çerçeveden bakıldığında Cumhuriyet’in çok daha fazla kökleştiğini ve halkımız tarafından benimsendiğini görmekteyiz. Bugün Cumhuriyet’in ve onun kazanımları, halkımız arasında farkedilenin çok üzerinde bir mutabakata dönüşmüştür. Bu hususta vatandaşlarımızın hiçbir tereddüdü de yoktur.

Uzun yıllar devam eden savaşlar nedeniyle yanmış yıkılmış, imkansızlıklar içindeki Türkiye’nin, bu kadar kısa bir süre içerisinde, modern bir devlete dönüşmesi ve bugünkü seviyeye ulaşmasını, örnek bir başarı ve gurur tablosu olarak görüyorum.

 Değerli Vatandaşlarım,
Cumhuriyet’in en önemli fazileti, eşitlik, adalet, hürriyet ve özgür seçimdir. Millet egemenliğine dayanan, gücünü millet iradesinden alan Cumhuriyet rejiminin temel esasları, bireylerin hak ve özgürlüklerini teminat altına alması, herkese fırsat eşitliği sunması, toplumda adalet duygusunun yerleşmesini sağlayacak bir hukuk düzenini tesis etmesidir. Bugün herkes, bu ülkenin eşit haklara sahip, asil ve özgür vatandaşlarıdır. Ve ayırım gözetilmeksizin herkes, Cumhuriyetimizin gerçek sahibidir.
Diğer taraftan Cumhuriyetimizin en belirgin özelliği, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmasıdır. Bu temel nitelikler, bölgemizde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında; Türkiye Cumhuriyeti’nin daha başlangıçta ne kadar sağlam temeller üzerine kurulduğunu ortaya koymaktadır. Esasen tarihin akışı da, ülkemizin dayandığı esas ve değerlerin isabetini çarpıcı bir şekilde ortaya koymuş bulunmaktadır.
Sizlerin de bildiği gibi, Türkiye’nin bugün en güçlü dönemini yaşadığı tartışma götürmez bir gerçektir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 90 yıldır devam eden ve özellikle son yıllarda daha da ivme kazanan gayretler sayesinde Türkiye, büyük dönüşümleri ve kalkınma atılımlarını başarıyla hayata geçirebilmiştir. Demokrasimizin de aynı paralelde büyük bir olgunluk seviyesine ulaşmış olması, ayrıca iftihar kaynağımızdır.
Modernleşme süreci, yükselen demokratik standartları, çoğulcu parlamenter sistemi, gelişen ekonomisi, siyasi istikrarı ile yumuşak güç bakımından Türkiye’nin ulaştığı seviye dikkatle ve ilgiyle takip edilmektedir. Bunları söylerken, yumuşak güç unsurları, kazanımları ve demokratik rejiminin nimetleriyle ilham kaynağı olan ve model alınan, etki alanı güçlü bir Türkiye’den söz ediyorum. Türkiye çağdaş değerlere dayalı demokratik rejimiyle bölgesinde bir yıldız gibi parlamaktadır.
Aziz Vatandaşlarım,
 Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, Cumhuriyet’in demokrasi ayağı hep sorunlu olmuştur. Demokrasi eksiğinin yakın tarihimizde neden olduğu meseleleri hepimiz yaşadık. Bugün gelinen noktada Türkiye, Cumhuriyetimizi çağdaş bir demokrasiyle taçlandırma yolunda önemli mesafe katetmiştir. Son yıllarda gerçekleştirilen köklü reformlar, özgürlükleri genişletirken, hukukun üstünlüğünü esas alan modern bir devlet ve toplum düzeninin temellerini de güçlendirmiştir. Kabul edilmelidir ki, Cumhuriyetimizin demokratikleşmesi, ülkemizin son yıllardaki en büyük kazanımıdır.
Tüm bunlar da göstermektedir ki Türkiye, sadece ekonomik, siyasi, askeri ve beşeri açıdan değil, demokratikleşme açısından da, “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Türkiye’nin bugünkü  konumu, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk başta olmak üzere tüm liderlerimizden siyasi partilerimize, her türlü meslek erbabından sivil toplum kuruluşlarına milletimizin on yıllar süren ortak çabasının ve modernleşme iradesinin bir ürünüdür.
Bugüne kadar sorunlarını kendi iradesiyle çözmesi, ülkemizi ve milletimizi farklı kılan bir özelliktir. Bundan sonra da sorunlarımızı adım adım giderek, demokratik bir olgunlukla, cesaretle, konuşarak, barış içerisinde  çözeceğimizden, sıkıntılarımızı hızla aşacağımızdan şüphe duymuyorum.
Her milletin tarihi süreçte inişleri, çıkışları olmuştur. Demokratik süreç kimi zaman kesintiye uğrasa da, ekonomik sıkıntılar gelişme ivmesini olumsuz etkilese de, Türkiye yönünü hep ileriye çevirmiş, sorunlarını çözme iradesini kaybetmemiştir.
Bugün Türkiye, güçlü bir vizyonla hedeflerine doğru ilerliyor. Ülkemizin büyüklüğüne yakışan, gıpta ile bakılan projelerle yoluna devam ediyor. Cumhuriyetimizin kazanımlarının üzerine daha büyüklerini inşa etmek, önümüzdeki süreçte temel önceliğimizi oluşturmaktadır.
Ülke olarak katettiğimiz önemli mesafeye rağmen, eksikliklerimizin bulunduğunun idraki içindeyiz. Türkiye’nin, insani gelişmişlik endeksinde daha üst sıralara taşınması; demokrasi, ekonomi, kültür, sanat, eğitim, sağlık, altyapı, bilim ve teknoloji, ile çevre alanlarında gelişmiş ülkelerin standartlarını yakalaması için çalışıyoruz. Demokrasi ve ekonominin birlikte yükselmesine özel bir önem veriyoruz.
Cumhuriyetimiz on yıl sonra bir asrı tamamlıyor. Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerini tamamlamış, dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yerini almış, en gelişmiş demokratik standartları yakalamış, küresel bütün alanlarda aktif rol oynayan bir Türkiye’ye ulaşılması, “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedefinin de taşıyıcısı olacaktır. Bugünkü mevcut göstergeler, bu hedeflerin çok da uzak olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca Cumhuriyetimizin gurur verici başarıları, bizlere haklı olarak bu güveni vermektedir.
Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki siz değerli vatandaşlarımın, parlak geleceğimizin mimarları olacak sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum.             

 

Share
916 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ