logo

reklam

Kaçak Ürün Alma Kapıma Kilit Vurma’ kampanyası başladı

 

ahmetakdardagan

Kaçak ürünlerin ülkemizde büyük bir yara olduğunu söyleyen Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, TESK tarafından başlatılan ‘Kaçak Ürün Alma Kapıma Kilit Vurma’ kampanyası hakkında da bilgi verdi.

942a

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK)tarafından düzenlenen ‘Kaçak Ürün Alma Kapıma Kilit Vurma’ kampanyası önceki gün, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in düzenlediği basın toplantısı ile start aldı. Kampanyanın ülkemiz için oldukça önemli olduğunu dile getiren Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan ise, kaçak ürünlerin ülkemizde büyük bir sorun olduğunu ve bu kampanyanın bu sorunu çözeceğine inandıklarını söyledi. Kaçak sorununun esnafların gelirlerini baltaladığını ve ticari hayatı tehdit ettiğini söyleyen Akdardağan, “Gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 27’sine denk gelen 415 milyar liralık büyüklük ile kayıtdışı ekonomi Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Kayıt dışı ekonomi içinde önemli bir yer tutan kaçak sorunu ise; çaydan akaryakıta, sigaradan alkole pek çok sektöre yayılmış durumda. Konunun en büyük mağdurları ise kazancından olan dürüst esnafın yanısıra ‘ucuz ürün alayım’ derken, ne olduğu belli olmayan ürünleri satın alarak hem sağlığını hem parasını riske atan vatandaşlardır” dedi.

Endişe verici boyuta ulaşan kaçak probleminin özellikle belli sektörlerde yoğunlaştı ğını gördüklerini söyleyen Akdardağan, “Örnek verecek olursak, kaçak ve sahte içki pazarı 6 milyar liraya tırmanmış görünüyor. Ayrıca satılan her beş sigaradan biri de kaçak olup, bazı illerde kaçak sigara oranı yüzde 65’ler seviyesine çıkmış durumda. Bunun sonucunda da, yıllık 5 milyar liralık vergi uçup gidiyor” dedi. Kaçak ürünlerden en çok etkilenen kesimin küçük esnaf olduğunun altını çizen Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, “Bugün sokak köşelerinde ve semt pazarlarında açılan tezgâhlarda kaçak sigara çok ucuza satılıyor. Bu durum yasadışı satıcılar ile rekabet edemeyen dürüst esnafımızın belini büküyor. Unutmayalım ki; kaçağı alan da, satan da bundan sorumlu. Herkes esnafın yanındayız diyor ama olan yine esnafa oluyor” dedi.

TESK tarafından başlatılan ve ülke genelinde 2 milyon esnaf ile milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ‘Kaçak Ürün Alma, Kapıma Kilit Vurma’ kampanyası ile ilgili de bilgi veren Akdardağan, “Bu kampanya ile kaçak sorununun olumsuz etkilerine dikkat çekerek, kaçakla mücadeleye etkin ve somut bir destek sağlayacağız. İlk etabı üç ay sürecek kampanya kapsamında yurt çapındaki on binlerce perakendeci esnaf, dağıtılacak kampanya malzemeleri vasıtasıyla hem kaçak ürün ticareti ve olumsuz etkileri konusunda kendisi bilgilenecek hem de bu konuda çevresini bilgilendirecek. İlk kez bu kadar yaygın bir kampanya yürütüyor, kaçağa dur demek için seferber oluyoruz” diye konuştu. Kaçak ürünün sadece esnafa değil, milyarlarca liralık vergi kaybı ve kamu sağlığına olası olumsuz etkileriyle tüm Türkiye’nin hayati meselesi olduğunu söyleyen Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, “Bu kampanyada vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor. Hepimiz bu mücadelede el ele vermeliyiz. Tüm vatandaşların, esnafın sesine kulak vereceğine ve kaçak ile mücadelede ellerinden geleni yapacağına inanıyorum”şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Share
773 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ