logo

reklam

KESK E BAĞLI BES,YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ!

Kesk e Bağlı Bes Sendikası Sakarya Şubesi Kadınlar,Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan için Siyah Elbise giyerek tepki gösterdi.

fg

Büro Emekçileri Sendikası Sakarya İl Temsilciliği Songül Şimşek Kocatepe yaptığı açıklamada“20 yaşındaki Özgecan’ın yakılmış cesedinin bulunduğu haberi ülkemizde kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlarını bir kez daha gözler önüne seriyor” dedi.

Kocatepe “Başta Özgecan Aslan ın ailesi olmak üzere tüm bu acıyı paylaşan herkesin başı sağ olsun.Biz Kadınların; Kadınların bedenleri üzerindeki denetimi arttıran erkek egemenliğine itirazımız var.Kadınların sadece geleneksel aile içerisine anneler,eşler ya da çocuklar olarak tanımlanmasına,iradelerinin yok sayılmasına,hayatlarına müdahele edilmesine itirazımız var.

Asıl olan kadının kadın kimliği ile varolmasını sağlayacak bir toplumsal yapıya dönüşmesidir.Kadına yönelik şiddetin tüm biçimlerini ortdan kaldırmak için bize düşen,sesimizi yükselterek,uğruna mücadele ederek,evlerimizden,işyerlerimizden başlayarak hayatımızın her alanında kadın-erkek eşitliğini sağlamak bu bilinci yaygınlaştırmaktır.

Kadın faillerin TCK:’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılması,soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılarak.hukuka uygun yürütülmesini,’Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ve CEDAW sözleşmesi başta olmak üzere Türkiye’nin kabul ettiği/onayladığı ilgili Uluslararası sözleşme ve gerekleri yerine getirilmelidir.

Özgecan Aslan cinayetinin sıradan adli vakanın çok ötesinde yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir.

Kadınların erkek şiddetiyle ölmesine,yargının erkekten yana tavır almasına tahammülümüz yok.

Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ