logo

reklam

KÖSEMUSUL ; “SAKARYA VİTES YÜKSELTİYOR”..

Türkiye’de ihracatta ilk 5 il arasına girmeyi hedefleyen Sakarya bir basamak daha yükselerek hedefine yaklaştı…. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan rakamlara göre  Sakarya Temmuz ayı ihracat rakamı 258.246 (000 $) olarak gerçekleşti.

140802114

Sakarya’nın 2014 ilk 7 aylık toplam ihracat rakamı 1.704.895,74 (000 $) olarak netleşti.  2013 ‘de ise ilk 7 aylık toplam ihracatı 1.150.343,34(000 $)  idi. Geçen yılın Temmuz ayı ile 2014 Temmuz ayının oranladığımızda bu yıl geçen yıla göre %16,0 artış yaşandı.

140802113140802112

Geçen aya göre Sakarya’nın  temmuz ayı ihracatı  %21,78 oranında artışla dikkatleri üzerine çekti..

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, yaptığı değerlendirmede ;’’ Sakarya vites yükseltiyor. Bu rakamlar da Sakaryalı’nın emeğinin sonucudur. İlimiz ekonomisinin gelişmesi ve ilimizin kalkınması için elini taşın altına koyarak çalışan iş dünyasını ve tüm paydaşlarımızı tebrik ediyorum. SATSO’nun hedefi ihracatta ilk 5 il arasında yer almaktır. İhracatı geliştirme programlarımız ve eğitimlerimiz de bu rakamlarda kendisini gösteriyor. 2023 ‘e kadar bu hedefimize ulaşacağız.  Karasu’dan Dünyaya açılan Sakarya bu hedefimizde en önemli merhaledir. Liman konusunda olumlu gelişmeler bizi hedefimize ulaşmakta desteklemektedir.. Bu nedenle konuyu  sıkı takip ederek bu günlere ulaştık.

İlimiz ihracatı, Geçen yıl ilk 7 ay ile bu yılın ilk 7 ayını oranladığımızda ise %48,27 artış yaşanmıştır. Geçen yılın Temmuz ayı ile 2014 Temmuz ayının oranladığımızda bu yıl geçen yıla göre %16,0 artış yaşanmıştır. Sakarya’nın büyümesi demek Türkiye’nin Büyümesi demektir

 Sanayimizin 2023 hedefine dayanarak AR-GE ve yüksek teknolojiden pay almaya öncülük etmesi gerekiyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de, bu hedefi de yakından takip ediyoruz.. İlimizdeki KOBİ’lerin  global düzeyde rekabet edebilir hale gelebilmesi için AR-GE,  İnovasyon ve Ürün Geliştirme bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla, Sakarya Üniversitesi ile çeşitli programlar yaptık ve devam edeceğiz. “Üniversite-Sanayi İşbirliği ‘’ sürecinde çok güzel bir sinerji yakaladık. TEKNOPARK Projesi’nde yine başarılı çalışmalar yapılmaktadır.. İşletmelerimizin bu fırsatlardan yararlanması için çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz.

İlimiz ekonomisinin gelişmesi ve ilimizin kalkınması için elini taşın altına koyarak çalışan iş dünyasını ve tüm paydaşlarımızı tekrar tebrik ediyorum. İş dünyası olarak çevreye duyarlı sanayisini ve tarımsal gücünü yükselten, kaliteli eğitim, sıfır hata politikası ile üretim, güçlü istihdamıyla Türkiye’nin yıldızı olan bir Sakarya için aktif ve gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Share
320 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ