logo

reklam
27 Ekim 2015

Mehmet Balcı “Zamlar Vatandaşın Belini İyice Bükecek”

Hak ve Huzur Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Balcı, son yapılan zamların fakir-fukaranın belini iyice bükeceğini söyledi.

1211

Türkiye’de insanlar artık her gün yeni gelecek zammın korkusuyla yatıp kalkıyor. İnsanların en temel tüketim ihtiyaçlarından olan doğalgaz ve elektriğe yeni zamlar geldi. Tüketici dernekleri, enerji kalemlerine yapılan bu fahiş zamların, pek çok ürüne de yansıyacağından tüketim piyasasını alevlendireceğini vurguluyor.

Zamları değerlendiren Hak ve Huzur Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Balcı, “Yapılan zamlar gerçekten çok yüksek. Zaten Nisan ayında zam yapılmıştı. Akabinde 5 aylık bir zaman dilimi sonrasında tekrar yüksek bir oranda zam yapılması artık fakir fukaranın belini iyice bükmeye başladı” dedi.

Hemen Her Şeye Zam Gelecek

Elektrik ve Doğalgaz’a yapılan zamların diğer tüketim malzemelerine de yansımasını kaçınılmaz kıldığını ifade eden Balcı, “Bu yapılan zamlarla birlikte daha öncede söylemiş olduğumuz gibi diğer tüketim malzemelerine yansımaması kaçınılmaz oldu. Yine hemen her şeye zam gelecek demektir. Dolayısıyla yaz aylarında yüksek bir zam yapılmıştı. Yazın tüketim pek fazla olmadığı için vatandaş bunu pek hissetmedi. Fakat kışın Akaryakıt tüketimi bir hayli fazla olur ki bunu, doğalgaz olarak dikkate alırsak, elektrik olarak dikkate alırsak bu faturalara çok korkunç bir derecede yüksek yansıma yapacak. Bu da dar gelirli vatandaşın, sırtındaki kamburun iyice bükülmesi demektir” şeklinde konuştu.

Hükümet Kendi Açığını Zamlarla Kapatıyor

Hükümetin kendinden önceki hükümetlerden hiç bir farkının olmadığını yaptığı zamlarla ortaya koyduğunu belirten Balcı, “Fakir-fukara bir şekilde iyice fakirleşiyor, tabiri caizse el açar bir duruma getirilmiş durumdadır. Dolayısıyla yapılan zamların artışına bağlı olarak hükümetin kendi açığını bu mecrada kapatmaya yönelik hareket etmesi, diğer önceki hükümetlerden hiç bir farkının olmadığını gösteriyor aslında. Mademki bu hükümet bir farklılık olarak ortaya çıkmıştı, o zaman bu farklılığını yapılan zamlarla değil, vatandaşı daha refah, daha yaşanılabilir bir düzeye getirilmesi, farklılığını hissettirmesi ve ya göstermesi lazım. Biz bunları söylüyoruz. Dediğimiz gibi bununla ilgili ÖTV’ deki artışın beraberinde getirdiği yansımalardır. Akaryakıta daha geçen günlerde bir artış yapılmıştı. Dolayısıyla onun yansıması her şeyin fiyatının artacağı demektir” ifadelerini kullandı.

Share
482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ