logo

reklam

ÖZBEKİSTAN’DA TÜRKİYE’Yİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETTİLER‏

ÖZBEKİSTAN (1)

Sakarya ve Burdur, Türkiye’yi temsilen “Büyük İpek Yolunda Turizm 19. Uluslararası Taşkent Turizm Fuarı”na katıldı

 Özbekistan’da Türkiye’yi en

iyi şekilde temsil ettiler…

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 8-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen “Büyük İpek Yolunda Turizm 19. Uluslararası Turizm Fuarı’na Türkiye’yi temsilen katılan Sakarya ve Burdur, kendi doğal güzellikleri ile kültürel özelliklerini tanıttı. Fuarda; Türkiye standı en tanıtım standı olarak seçildi.

ÖZBEKİSTAN (4)

 Sakarya Özbekistan’da

Dünya Turizm Örgütü’nün himayesinde Özbek Turizm Birliği tarafından düzenlenen ve aralarında İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan, Mısır, Polonya, Rusya, Malezya, Endonezya, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Vietnam, Moldova, Letonya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Ukrayna ve Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkeden 655 turizm şirketi ve acentesinin katıldığı fuara, bu yıl onuncu kez katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sakarya ve Burdur illerinin stantlarına ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. Fuarda; Sakarya Valisi Mustafa Büyük ile Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Sakarya ve Burdur’un tanıtımı amacıyla açtıkları stantlarda ziyaretçileri karşılarken, Sakarya’dan Vali Mustafa Büyük dışsında, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına AFA Kültür Merkezi Sorumlusu Volkan Nurcalı katıldı. Volkan Nurcalı; 20 metrekarelik alanda hem ziyaretçilerle tek tek ilgilendi.

 Sakarya’nın turistik potansiyelini yurtdışında tanıtıldı

Sakarya Valisi Büyük yaptığı açıklamada, Taşkent’te düzenlenen turizm fuarı vesilesiyle Özbekistan’a geldiklerini kaydederek, bunun kendilerine çok ayrı bir heyecan verdiğini belirtti. Büyük, Türkiye’nin tüm dünyada, Türk dünyasında hızla itibarı gelişen, büyüyen bir ülke olduğunu, dünya ile ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda işbirliği yaptığını kaydederek, bu çerçevede Türkiye’yi ve ülkenin illerini temsil eden bir rolde Özbekistan’a geldiklerini, amaçlarının Sakarya’nın turistik potansiyelini yurtdışında tanıtmak olduğunu ifade etti.

ÖZBEKİSTAN (3)

Özbek kardeşlerimizle çok daha ileri bir düzeyde işbirliği yapılacağı inancında olduğunu kaydeden Büyük, bu ziyaretin faydalı olacağına inandığını, turizm açısından da ilişkilerin daha da artacağını belirtti.

ÖZBEKİSTAN (2)

 Taşkent’teki tarihi yerleri gezdiler

Turizm fuarı sırasında, Özbek Turizm Birliği Başkanı Farruh Rizayev ile bir araya gelerek, bir süre sohbet eden Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, ayrıca turizm fuarına katılan seyyahlık şirketi ve ülkelerin stantlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, ülkedeki temasları çerçevesinde Taşkent’teki Timurlular Devlet Müzesi ile Hazret İmam Külliyesini de ziyaret etti. Hazret İmam Külliyesini gözden geçiren Büyük ve Yılmaz, ayrıca Hazreti Osman döneminde ceylan derisine yazılan ve Osman Mushaf’ı olarak bilinen Kur’an-i Kerim’in bulunduğu Muyi Mübarek Medresesinde incelemelerde bulundu. Büyük ve Yılmaz, ülkedeki temasları çerçevesinde bugün ve yarın ülkenin tarihi Buhara ve Semerkant şehirlerinde incelemelerde bulundu.

 

ÖZBEKİSTAN (5)

ÖZBEKİSTAN (6)

Share
1032 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ