logo

reklam

Özkoç yıkılması gereken 21 okulun akıbetini sordu

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, geçen yıl bürokratların, depreme dayanıklı olmayan 21 okulla ilgili olarak Sakarya Valiliği’ne verdikleri brifingde okulların yıkılmasının istendiğini, bu yıl ise brifing raporunda okullarla ilgili bilgilerin çıkarıldığını söyledi. Engin Özkoç, Sakarya Valiliği’ne okulların durumuyla ilgili bilgi alabilmek için dilekçe verdiklerini belirtti.

b4b5ce3d-bc44-42b0-9508-8b630742f353

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, partisinin Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Engin Özkoç, 2015 Şubat ayında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a ilgili daire müdürlerince verilen brifing raporunda,’ şehirdeki 21 okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması, 39 okulun ise depreme dayanıklı hale getirilmesi için tadilat görmesi gerektiği’ bilgisinin yer aldığını söyledi. Özkoç, 2016 Ocak ayında güncellenen raporda ise okullarla ilgili bu bölümün yer almadığını belirtti.

‘BU OKULLARA NE OLDU?’

Engin Özkoç güncellenen brifing raporunda yıkılması ve tadilat görmesi gereken okullarla ilgili bilgilerin yer almadığını belirterek, şöyle konuştu:

25fcc9fd-1b35-4dc1-93c4-f06d279a56f4

“Şimdi soruyorum bu okullara ne oldu? Yıkılması gereken 21 okul hangileri? Bu okulların yıkımıyla ilgili bir takvim oluşturuldu mu? Peki neden bu soruyu soruyoruz? Çünkü Şubat 2015’te Valiliğe verilen brifingte bu okulların derhal yıkılması ve yenilerinin yapılması ile ilgili bilgiler bulunurken, Ocak 2016’da verilen brifingte ise diğer bilgiler tazeliğini korurken, bu okulların durumu brifing raporundan çıkartılmış. O zaman bu süreç içerisinde 21 okulumuz yıkıldı yerine yenileri yapıldı, 39 okulumuz ya onarıldı bizim bilgimiz dışında. Ve bunlar valiliğin brifing raporundan çıkartıldı.”

Özkoç bilgi edinme yasası kapsamında valilik makamına söz konusu iddia ile ilgili 10 sorunun yer aldığı bir dilekçe sunduklarını ve cevabını beklediklerini söyledi.

8fe4695b-2f59-435d-bc4e-d3826b7fd6d5

İŞTE ÖZKOÇ’UN VALİLİĞE VERDİĞİ O DİLEKÇE

SAKARYA VALİLİĞİ’NE
Konu: 4982 Sayılı Yasa Uyarınca Bilgi Edinme İsteğidir.
1) Sakarya’da okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyindeki tüm eğitim-öğretim Kurumlarında, binaların depreme dayanıklılığını tespit etmeye yönelik dayanıklılık testleri yapılmış mıdır?

2) Tüm eğitim öğretim kurumları binalarının deprem dayanıklılık ölçümleri tamamlanmadıysa ;
1999 depreminden bu yana geçen 17 yıllık süreçte kaç eğitim öğretim kurumu binasında deprem dayanıklılık ölçümü yapılmıştır? Ölçüm yapılmayan okul sayısı kaçtır? Ölçüm yapılmayan okullar için bir takvim belirlenmiş midir?

3) 17 yıllık süreçte okullarda yürütülen deprem dayanıklılık ölçüm sonuçlarına göre, kaç okul binasının yıkılması gerektiği ortaya çıkmış, bu okullardan kaç tanesinin yıkımı gerçekleştirilmiştir?

4) Yıkım kararı verilen tüm okulların isimleri nelerdir?

5) Yıkımı gerçekleştirilen okulların isimleri nelerdir? Yıkılan okulların yerine yeni okul inşa edilmiş midir?

6) Sakarya’daki okullarda 17 yıllık süreç içinde yapılan deprem dayanıklılık testi sonuçlarına göre, hangi okullarda, ne düzeyde güçlendirme yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır?

7) Depreme dayanıklı hale getirilen okulların isimleri nelerdir?

8) Deprem güçlendirme çalışması yapılması gerektiği halde yapılmayan okulların isimleri nelerdir? Gerektiği halde güçlendirme yapılmayan bu okullar için bir takvim oluşturulmuş mudur?

9) Sakarya’da depreme dayanıksız okulların yıkılıp yeniden inşa edilmesi, güçlendirme gereken okullarda da güçlendirme çalışmalarının gerçekleştirilebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 2015 ve 2016 yılları için ödenek istenmiş midir? Bakanlık’tan ne kadar ödenek tahsis edilmiştir?

İŞTE ÖZKOÇ’UN KONUŞMASININ TAM METNİ

Bir alışveriş merkezi değil, kent merkezi ise tartıştığımız; önceliğimiz otopark alanı değil, ortak bellek olmalı.

Anılarımız, bu kenti Sakarya yapıyor.

Ortak mekanlarımız, acılarımız, coşkularımız, değerlerimiz bizi hemşehri kılıyor.

Bir kentin, hele ki bizim gibi büyük yıkımlar yaşamış bir kentin ortak değerlerine böyle hoyrat yaklaşılmaz.

En köklü okullarımızdan; Atatürk İlkokulu, Sabihahanım İlkokulu ve Atatürk Lisesi’nden ayrılma Nuri Bayar Ortaokulu, arabalara park yeri yapacağız diye yıkılamaz.

Sizin çınarlarını kesip, arabalara yer açmaya niyet ettiğiniz Atatürk İlkokulu, yarım asır “çocuklarımız okusun” diye yola çıkan güzel insanlarımızın eseri.

Kimlerdi onlar? Celal Akın, Mustafa Tever, Mustafa Sakallıoğlu, Hidayet Öztürk, Salih Sipahier. Bu insanlar ceplerindeki parayı, kentliler ellerinden geleni, alın terini, emeğini ortaya koydu ve Atatürk ilkokulu inşa edildi.

Belediye mezbahasından kentin en gözde ilkokulunu yarattılar.

60 yıldan bu yana yüz binlerce öğrenci geldi geçti bu sıralardan. Sizler, bizler, çocuklarımız, insanlarımız geçti.

Hayırsever Karaosmanağa’nın 1810’larda yaptırdığı ilkokul, Kurtuluş Savaşı sırasında eğitim verilemez hale geldiğinde de o okulun öğretmenlerinden Sabiha Hanım, öğretmen arkadaşlarından topladığı çok cüzi paralarla, çok zor koşullarda eğitimin sürmesini sağladı. 1923’te okulumuza kendisinin adı verildi, bir şeref gibi, onur gibi taşıdık onun güzel anısını bu okulda.

Nuri Bayar Ortaokulu, en eski okullarımızdan Atatürk Lisesi bünyesinden ayrılarak, 1992 yılında ayrı bir kimlik kazandı. 5 dönem Sakarya milletvekilliği yapan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini üstlenen büyümüzün adını yaşatan bu okulumuz da Sakarya’nın en başarılı ortaokullarından birisi oldu.

Bu okullar,
Bu tarih,
Bu kültür,
Bu bellek neden yok edilmek isteniyor?

Açıklamalara bakılırsa, arabalara park yeri yapmak için.

ESKİ STAT ALANINA YER ALTI OTOPARKI YAPILSIN

Gerçekten otopark yeri mi arıyorsunuz?

Bizce en uygun yer; eski stadın bulunduğu alan.
Bu geniş alanda yer altı otoparkı yapılabilir, üstü de yeşil alan olarak korunur.

ESASLI ÇÖZÜM; RAYLI SİSTEM

Eski stadın altına yapılacak bir veya iki katlı otopark, kentin mevcut sorununu hafifletmeye yarayabilir. Ancak, dünyada, Türkiye’de ve Sakarya’da artan araç yoğunluğuyla otopark alanı yaparak başa çıkamazsınız. Çözüm; toplu ulaşım ve raylı sistemdir.

Bakın TÜİK verilerine göre, Sakarya’da sadece bir yılda 18 bin 963 yeni araç trafiğe çıktı, her gün ortalama 50 yeni araç demektir bu.

Dünyada ve Türkiye’de yapılan tüm projeksiyonlar, otomobil sayısının artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Bunu yönetebilmenin yolu; okul binalarını yıkarak otopark yapmak değil, raylı sisteme geçmektir.
Yeni ve büyük bir şey değil söylediğim; tüm gelişmiş ülkelerin izlediği ve başarı elde ettiği tek yol bu.
Niyet ettikleri iş, hem akla hem vicdana aykırı.
Vazgeçin…

Share
490 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ