logo

reklam

Sağlık-Sen’den saldırıya kınama!

SAĞLIK-SEN Sakarya Şubesi’nin düzenlediği basın açıklamasında konuşan SAĞLIK-SEN  Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez; “Sağlık alanında son zamanlarda artış gösteren şiddet, çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. Yenikent Devlet Hastanesi’nde görev yapan Ahmet Kutluyer hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı. Bu son olay da göstermektedir ki toplumsal şiddet bugün akıl almaz boyutlara ulaşmıştır, şiddete neden olan psiko-sosyal faktörleri önlemek ve caydırıcı tedbirleri almak gerekmektedir…

01 03

Geçtiğimiz yıllarda sendikamızın Sağlık Bakanlığı ile başlattığı sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların içi maalesef doldurulamamıştır. Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddet, genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanı da mağdur olabilir. Daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez. Bir kez daha ve açık bir şekilde söylemek istiyoruz ki şiddet asla bir hak arama yolu değildir, olamaz. Sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddeti lanetliyoruz.
Sağlık-Sen olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan da hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz. Her zaman dile getirdiğimiz gibi, Sağlık Bakanlığı bu konuya proje ve kampanyanın sosyal ortakları ile birlikte daha fazla eğilmelidir. Bakanlık tarafından ilk önce konuyla ilgili kamu spotu hazırlanıp toplum bilinci artırılmalıdır. Bundan sonra yaşanacak bu olayların önüne geçilmesi için önlem ve uygulamalar acil olarak hayata geçirilmelidir. Toplumsal şiddetin boyutlarının yansıması olarak sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olaylar için gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Ülke insanımız için 7 gün 24 saat kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddeti halkımızın da tasvip etmediği muhakkaktır. Yenikent Devlet Hastanesi çalışanlarından Ahmet Kutluyer’e yapılan saldırıyı kınıyor, kendisinin ve şiddet mağduru tüm sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Share
683 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ