logo

reklam

Sakaryalı Gazeteciler Emniyet Önünde Kalem Bıraktı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile emniyet müdürlüklerine girişleri engellenen basın mensupları kalem bırakma eylemi ile genelgeyi protesto etti.

d2d465dbe10c12d336dec8cfb9352f38gazeteciSakarya Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde biraraya gelen Sakaryalı Gazetecilerin Sakarya Emniyet Müdürlüğü önünde yaptığı kalem bırakma eylemini terörle mücadele ekipleri de takip etti.

 
Yaklaşık 30 gazetecinin katıldığı eylemde basın açıklamasını Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı ve Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur okudu. Matur açıklamasında, “Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22 Aralık tarihi itibariyle basın mensuplarının emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapmaları yasaklanmıştır. Demokrasilerde ‘Sen buraya giremezsin, bunu yazamazsın’ gibi dayatmalar yoktur. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür ve bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kurum ve kuruluşa girebilir” dedi.
 
“Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır” diyen Matur açıklamasını şöyle tamamladı:
 
“Sansüre asla boyun eğmeyeceğiz. Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız. Emniyet Müdürlüklerinin kapılarının basına kapatılmasını, gazetecilerin dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Gazetecilerin bilgiye erişim hakkının gasp edilmesi nedeniyle avukatlarımız aracılığıyla genelgenin iptali için dava açacağımızı buradan duyuruyoruz. Bugün kalemlerimizi bırakıyor olmamız, bir yenilginin ifadesi değil, sansüre karşı oluşan tepkimizin göstergesidir.”
 
Matur açıklamasının ardından beraberindeki gazetecilerle birlikte Sakarya Emniyet Müdürlüğü önünde kalemlerini bıraktı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur açıklama yaparken çok sayıda meslektaşı da karşısında haberi en iyi şekilde vatandaşa aktarabilmenin telaşını yaşadı.
Share
567 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ