logo

reklam

Sapanca Belediyesi Hayvan Sahiplerini Uyardı

anosnilanformu2 (1)

Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP)  ve Canları Besleme Faaliyetleri (CANBES) SAKARYA sosyal medya hesaplarında Sapanca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince başıboş sokak hayvanlarının telef edildiği yönündeki paylaşımlara karşılılık bir basın açıklaması yapma gereği doğmuştur.

12.05.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nin” 7nci maddesi belediyeleri; esas itibariyle Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınmasıyla ilgili huşularda gerekli tedbirleri almakla görevli kılmıştır. Bu sebeple de yönetmeliğe istinaden Sapanca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü 13 Ağustos 2013 Salı günü ilçede tespit edilen 6 adet sahipsiz sokak hayvanını kısırlaştırma, aşılama, numaralandırma, kayıt ve yaşama alanlarına bırakılması koşuluyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın geçici bakım evine tutanakla teslim edilmiştir. Ayrıca Zabıta Müdürlüğü’nden sahipli hayvanların haricinde başıboş gezen sokak hayvanlarını toplatılıp gerekli işlemler yapılacaktır şeklinde anons yapıldığı iddia ediliyor. Anons kayıt defterinde de kayıt altında olan ilanda “İlçemiz genelinde park ve bahçelere, yeşil alanlara ve çevreye zarar veren büyükbaş hayvanların cadde ve sokaklarda başıboş dolaştığı görülmüştür. Hayvan sahipleri hayvanlarını dışarıya salmamaları aksi takdirde hayvan sahipleri hakkında cezai işlem uygulanacaktır” şeklinde anons edilmiştir. İfade edildiği gibi yapılan anonsta başıboş sokak köpekleri ile ilgili hiçbir bağlantı bulunmamaktadır.

Sapanca Belediyesi olarak Sokak hayvanları adına kedi evleri, su ve mama odaları projesi için gerekli girişimleri yapmış, önümüzdeki günlerde bu projeyi faaliyete geçirme aşamasında iken sosyal medyada çıkan karalama kampanyaları üzerine üzüntü duyduğumuzu dile getirmekteyiz.

anosnilanformu1

Share
1062 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ