logo

reklam

TAŞKENT, “KİRALIK İŞÇİ” DÜZENLEMESİNE KARŞI ÇIKTI…

CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, kamuoyunda “kiralık işçi yasası” olarak anılan İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın Meclis ihtisas komisyonunda kabul edilmesini eleştirerek, “Tasarı bu haliyle yasalaşırsa, işçi sınıfı ortadan kalkacak, kölelik sınıfı oluşacak” dedi.

CHP

Özel İstihdam Büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören tasarıya benzer bir düzenlemenin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildiğini anımsatan Taşkent, şöyle devam etti: “Veto edilen düzenlemenin daha ağır koşullarını içeren bir yasa tasarısı, bugün yine gündeme getirildi ve ne yazık ki TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı eğer bu haliyle yasalaşırsa, Özel İstihdam Büroları ile birlikte kural dışı, güvencesiz ve esnek çalışma biçimlerinin kural haline gelecek.

TASARI, İŞÇİNİN ÖLÜM FERMANI OLACAK

AKP tarafından dayatılan Özel İstihdam Büroları’na dair yasa tasarısı, işçi sınıfını ortadan kaldıracak ve kölelik sınıfının oluşmasına neden olacak. Bu tasarı işçinin ölüm fermanı olacaktır. Düzenlemeyle çalışma hayatı köle pazarına dönüştürecek. Kıdem Tazminatı fiili olarak yok edilecek ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılacak.

İNSAN TİCARETİ YASALLAŞACAK

Yıllar boyunca karşı durduğumuz kural dışı, güvencesiz ve esnek çalışma biçimleri kural haline gelecek. İşverene toplu işten çıkarma hakkı tanınacağından, işveren aynı işçiyi bu bürolarından çok daha ucuza, sendikasız, haksız hukuksuz kiralayabilecek. Ne yazık ki insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan insan ticareti yasal hale gelecek. Taşerona kadro verileceğini taahhüt ederek oy toplayan AKP, taşeronu kaldırmadığı gibi insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan insan ticaretine de yasal zemin hazırlamış olacak.

KARŞISINDAYIZ

İnsanımızı köleleştirecek, yılların mücadelesiyle kazanılmış kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve sendikal hakları ortadan kaldıracak bu düzenlemeye karşıyız. Sonuna kadar mücadele vereceğiz.”

Share
494 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ