logo

reklam

Toçoğlu Genel Sekreter Musavi’yi Ağırladı

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “D-8’i kurulduğu günden bu yana dikkatle takip ediyoruz. 1997 yılındaki kuruluşunu iyi hatırlıyoruz. D-8’e üye ülkelerin ilişkilerinin gelişmesi ve bir araya gelmesi memnuniyet verici” dedi.

3 4

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi’yi makamında ağırladı. D-8 programına ilişkin konuşmaların gerçekleştirildiği görüşmede Genel Sekreter Musavi, “Sakarya Üniversitesi’nde bir konferansa katılmak için Sakarya’da bulunuyorum. Sizleri tanımak, ilişkileri güçlendirmek ve Sakarya ile ilgili son gelişmeleri konuşmak memnuniyet verici. Ev sahipliğiniz için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İlişkileri Daha İleri Seviyelere Taşıyacağız
D-8 ile ilgili açıklamalarda da bulunan Musavi, “Organizasyonumuz kurulduğu günden bugüne dek bütün üyelerin arasında iyi ilişkilerin kurulmasına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Kurumumuzun ana temasını ekonomi oluşturmakla beraber tarım, endüstri ve enerji gibi konuları da ele alıyoruz. 1997 yılında, D-8 kurulduğunda, üye ülkeler arasında ticaret hacmi 20 milyar dolardı. Bu rakam 10 – 15 sene içerisinde 150 milyar dolara ulaştı. Yerel yönetimlerle ve ticaret odaları ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Şunu da ifade edelim; D-8 konusunda Türkiye’nin gösterdiği liderlik için buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Toplantılarımıza genellikle ev sahipliği yapıyorsunuz. İnşallah Sakarya’da da böyle bir toplantıda bir araya geliriz” diye konuştu.

Büyük Endüstri Kuruluşları Şehrimizde
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Toçoğlu, “Şehrimiz 1 milyon nüfusa sahip bir büyükşehirdir. 16 ilçemiz bulunuyor. Tarım, turizm ve sanayi sektör alanlarının önemli bir kısmını bulundurmaktayız. Baktığınız zaman yüzde 41’i tarım arazisi olan şehrimizde ihracat bakımından da ülkemiz ekonomisine önemli kazanımlar sağlamaktayız. Türkiye ihracatında 8. sırada yer alıyoruz. Aynı zamanda şehrimizde büyük endüstri kuruluşları da faaliyet göstermektedir” dedi.

Ev Sahipliği Yaparız
Başkan Toçoğlu, “D-8’i kurulduğu günden bu yana dikkatle takip ediyoruz. 1997 yılındaki kuruluşunu iyi hatırlıyoruz. D-8’e üye ülkelerin ilişkilerinin gelişmesi ve bir araya gelmesi memnuniyet verici. İnşallah bu görüşmeler ile birlikte ilişkilerimiz daha da gelişir ve hak ettiği duruma gelir. Sizin de ifade ettiğiniz gibi yapacağınız bir toplantıya ev sahipliği yapmak bizleri memnun eder. Hamdolsun şehrimiz bu potansiyele sahip. Bir kez daha ziyaretinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Share
467 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ