logo

reklam

Toyota’da işçilerinin gece mesaisi zaferi!

Toyota işçilerinin BİMER’e yaptığı şikayetle, Çalışma Bakanlığı müfettişleri fabrikada inceleme başlattı ve 2006’dan bu yana gece vardiya zammının eksik ödendiğini tespit etti. Eksik ödemeler, Türk CEO’ların görev yaptığı 10 yıllık süreyi kapsıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişleri, Kato’nun CEO olarak Toyota’da göreve başlamasıyla fabrikada yapılan denetimde işçiye 2006’dan bu yana gece vardiya zammının eksik ödendiğini tespit etti. Bunun üzere işçiye 300 ile bin 200 lira ödeme başladı. Dünya devi Toyota bu hatasıyla şok etti.

dd50d4c9-fbd5-49e4-8147-fd8244f0a96b

BAKANLIK DENETİMİ

2010 yılından bu yana Toyota CEO’su olarak görev yapan Orhan Özer’in görevi devretmesinin ardından 1 Ocak 2016 ‘da göreve başlayan Hiroshi Kato kötü bir sürprizle bu göreve başladığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre; Özer’in görevini devretmeye hazırlandığı günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri fabrikada tüm defterleri inceleme altına aldı.

2006’DAN BU YANA

3 bin 500’e yakın işçinin çalıştığı fabrikada; bir çok işçinin Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) ‘Gece vardiya zamlarının’ ödenmediği gerekçesiyle şikayette bulunduğu öğrenildi. Bunun üzerine müfettişler fabrikada uzun süreli bir denetim yaparak, bir dizi yaptırım kararları aldı. Buna göre 2006 yılından bu yana gece vardiya zammı ödemelerinin yapılması kararı alındı.

ÖDEMELER BAŞLADI

Denetimin ardından, binlerce işçiye çalışma yılı ve kıdemlerine göre bin 200 lira ile 300 lira arasında ödeme yapılmaya başlandı. Saat 20.00’den çalışan işçilere ödeme yapılmaya başlarken, işçiler arasında bu ödemelerin başlamasıyla da huzursuzluk çıktı. Ödemelerin yanlış yapıldığını ileri süren işçiler, eksik para yatırıldığını savunuyor.

EKSİK İDDİALAR VAR

İşçilere ödeme başlamasıyla ortaya çıkan bu denetimle birlikte kafalar karıştı. Yeniden BİMER’e şikayette bulunan işçilerin gece vardiya zamlarının yanlış hesaplandığını bildirdiği öğrenildi. Özer döneminde sık sık gündeme gelen konuyla ilgili yaptırım uygulanmamasına şaşıran işçiler, Japon CEO Kato’nun gelişiyle düzenleme yapılmasını da şaşırtıcı buldu.

TÜRK CEO’LARIN GÖREV YAPTIĞI TARİHLERİ KAPSIYOR

Japon Kazuhiro Kobayashi 2007 yılında görevini Tamer Ünlü’ye devretti. Tamer Ünlü ise bu görevi 3 yıl sürdürdü. 2010 yılında ise Orhan Özer bu göreve gelmiş ve 2015 yılı sonuna kadar CEO olarak görev yapmıştı. 2016 yılında Kato’nun göreve başlamasıyla 2006-2016 tarihleri arasında ödenmeyen işçilerin hakları ödenmeye başladı.

BAZI İŞÇİYE ÖDEME YOK!

Fabrikada çalışan bazı işçilere ise, ‘Sizin hakkınız yok’ denilerek ödeme yapılmayacağının tebliği edildiği iddiaları ise işçiler arasında huzursuzluğa neden oldu. (bizimsakarya)

Share
922 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ