logo

reklam

Türk-İş e Bağlı Sendikalardan “Kiralık İşçi” Tasarısına Tepki…

ÜRK-İŞ, Başbakanlık tarafından Meclise sevk edilen ve kamuoyunda “kiralık işçilik” olarak tanımlanan “İş Kanunu ile Türkiye iş Kurumu Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı” ile yapılmak istenen düzenlemelere yönelik işçilerin tepki gösterdi.

DSCF7218

Türk-İş e Bağlı Demir Yol İş Sendika Başkanı Cemal Yaman, Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, Türk Harb İş Sendika Şube Başkanı Yaşar Yavuz, TES-İŞ Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, Şeker İş Sendika Başkanı Oğuz Kalay, Disk e Bağlı Lastik İş sendikası Yöneticisi, Sendika Temsilcileri ve sendika Üyeleri katıldı.

Tes-İş Sendikası Toplantı Salonunda konuşan Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, kiralık işçi uygulaması ile yakında taşeron işçiyi bile arar hale geleceklerini söyledi.

DSCF7212

Yapılmak istenen düzenlemeler birçok işçi için tehdit niteliğini taşımakta olduğunu ifade eden Yaman, “Hükümetin, işçilerin çalışma ve aileleriyle birlikte yaşama şartlarını daha da kötüleştirecek bu yanlıştan dönmesini talep ediyoruz.”

1 Kasım genel seçimleri öncesi iktidarın seçim vaatleri arasında kadro sözü olduğunu hatırlatan Yaman, iktidarın bu sözü bir an önce yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Diğer sendikaların kiralık işçi düzenlemesine sessiz kalmakla suçlayan Yaman, işçinin karşısında olan bir sendikacılık anlayışının kabul edilemeyeceğini belirtti.

DSCF7222

İçeride ve dışarıda ülkenin bir çok sorun ile uğraşırken bu tür sorunların ülkenin önünde yer tutmaması gerektiğini dile getiren Yaman, uygulamanın hayata geçmesiyle istihdam bürolarının önünün amele pazarlarına döneceğinin altını çizerek kiralık hayat yaşamak istemediklerini söyledi.

Yaman, 3 Mart Perşembe günü, saat 18.00’da Akm önünde kurulacak stantta imza kampanyasını başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Share
644 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ