logo

reklam

“Uğur Mumcu’yu Sonsuza Kadar Yüreğimize Gömdüler

CHP  İl Başkanı Oğuz can Curoğlu  Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen  ne arabasına bombayı koyanlar ne de onların arkasındakiler aydınlatılamadı dedi.

U-UR MUMCUU-UR MUMCU

EMEKTEN YANA OLDU

CHP  İl Başkanı Curoğlu  katledilişinin 21. yılında Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle andıklarını söyledi.  Curoğlu “  “ Atatürkçü, Laik, Cumhuriyetçi, Demokrat bir Türkiye savunucusu, Devrimci, hep emekten yana olan, hep araştıran ve sorgulayan gazeteci Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 Pazar günü otomobiline konan bir bomba ile yok edilmeye çalışıldı. Ama onu öldüremediler. Sonsuza kadar yüreğimize gömdüler. Geleceğimizi karattıkları için aydınlıklardan korkanlar ancak karşılarında engel gördükleri güçlerin ipliklerini pazara çıkaracak insanları yok ederek sustururlar.”

 KATİLLERİ BULUNAMADI

Uğur Mumcu’nun  bir gazeteci olarak, her şeyden önce de bir insan olarak; gördüğü yanlışlıkları eleştirmeyi ve bunların üzerine giderek sorumlularının ortaya çıkmasını sağlamaya çalışmayı kendisine ilke edindiğini belirten Curoğlu,  “Uğur Mumcu yaşamı boyunca karşısında savaştığı bağnazlığın, birbirini anlamaya değil yok etmeye çalışmanın ve her insanın eşsiz bir değer olduğu gerçeğini yadsıyan zihniyetin kurbanı olmuştur. Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 21 yıl geçti; ama ne arabasına bombayı koyanlar ne de onların arkasındakiler aydınlatılamadı. Türkiye senelerdir bir gazetecisinin katillerini bulamamanın ayıbıyla yaşıyor.”

 DÜŞÜNCELERİ BİZE IŞIK TUTUYOR

Curoğlu, açıklamasını söyle sürdürdü: “11 yıllık AKP iktidarı toplumu her geçen gün ayrıştırıp, kutuplaştırarak insan sevgisini, düşünce ve ifade özgürlüğü yok edip demokrasi ve insan haklarını rafa kaldırmıştır. Uğur Mumcu, düşünceleriyle seneler öncesinden bize ve bugünlere ışık tutmaya devam etmektedir. Uğur Mumcu, aslında haince katledilen tüm faili meçhul kurbanlarının bir sembolü haline de gelmiş ve düşüncelerin ölümsüz olduğunu herkese ve özellikle de onu katledenlere kanıtlamıştır. Uğurlar olsun sevgili Uğur Mumcu… Hayatını adadığın özgürlük ve demokrasi mücadelesine katledilişinden 21 yıl sonra bugün dahi ışık tutuyorsun. Seni her zaman saygı ve özlemle anacağız” diye konuştu.

Share
604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ