logo

reklam

Batı Karadeniz’de Kuvvetli Kar yağışı ve Fırtına!

ankara_yolu_kar16


Batı Karadeniz’de Kuvvetli Kar yağışı

ve Fırtına!

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Ülkemizin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.


Buzlanma  

 

Don Olayı 

 

Ulaşımda Aksamalar

Bu gece saatlerinden itibaren Batı Karadeniz’de başlayacak kar yağışının, poyraz fırtınası ile birlikte zaman zaman yoğun olmak üzere Salı ve Çarşamba günleri bölge genelinde etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı

zehirlenmelerine dikkat!

Yurdumuzun kuzey, iç ve batı kesimlerinde bu gece ve yarın sabah saatlerinde rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetlice esmesi beklendiğinden Marmara, İç Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


Ankara’da Kar Yağışı ve Kuvvetli Buzlanma!

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Yarın (10.12.2013 Salı) Ülkemizin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Buzlanma 


Don Olayı


Ulaşımda Aksamalar

Bu nedenle Ankara’da yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının aralıklarla akşam saatlerine kadar devam edeceği, gece ve sabah saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayının il genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor. İl merkezinde gece en düşük hava sıcaklığının -9 ila -11, günün en yüksek hava sıcaklığının 0 ila -2 derece arasında seyretmesi bekleniyor.


Beklenen ”orta kuvvetteki” kar yağışı ile kuvvetli buzlanma ve don olayının neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 


Batı Karadeniz ile Akdeniz’de tam fırtına,

Doğu Karadeniz, Marmara ve Ege’de fırtına

bekleniyor.

Ulaşımda

Aksamalar

KARADENİZ:
Halen güneybatı (Lodos) yönünden esmekte olan rüzgarın Pazartesi akşam saatlerinden itibaren hızını artırarak 6 ila 8 (60-75km/s) kuvvetinde FIRTINA şeklinde esmeye başlayacağı, Salı (10.12.2013) sabah ilk saatlerde Batı Karadeniz’de 8 ila 10 (90-100km/s) kuvvetinde TAM FIRTINA şeklinde esmesi beklenmektedir. Salı (10.12.2013) öğle saatlerinden itibaren Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan (Poyraz), Doğu Karadeniz’de kuzeybatı (Karayel) yönünden 6 ila 8 (60-75km/s)FIRTINA, Batı Karadeniz’de yer yer 9 (75-90km/s) kuvvetinde KUVVETLİ FIRTINA hızına kadar çıkması beklenmektedir. Karadeniz’de kuvvetli rüzgarlarının etkisini 11.12.2013 akşam saatlerine kadar sürdürmesi beklenmektedir.
MARMARA:
Salı (10.12.2013) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (poyraz) 6 ila 8 (60-75km/s)kuvvetinde FIRTINA şeklinde esmesi beklenmektedir. Marmara’da kuvvetli rüzgarın etkisini 11.12.2013 akşam saatlerine kadar sürdürmesi beklenmektedir.
EGE:
Salı (10.12.2013) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (poyraz) 6 ila 8 (60-75km/s)kuvvetinde FIRTINA, açıklarında yer yer 9 (75-90km/s) KUVVETLİ FIRTINA şeklinde esmesi beklenmektedir. Kuzey Ege’de kuvvetli rüzgarın etkisini 11.12.2013 akşam saatlerine, Güney Ege’de ise Perşembe sabah saatlerine kadar sürdürmesi beklenmektedir.
AKDENİZ:
Salı (10.12.2013) gece saatlerinden itibaren Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (Yıldız ve Poyraz) 8 ila 10 (90-100km/s) TAM FIRTINA, batısında 7 ila 9 (75-90km/s) kuvvetinde KUVVETLİ FIRTINA, Doğu Akdeniz’de kuzeydoğudan (Poyraz) 6 ila 8 (60-75km/s) FIRTINA, açıklarda yer yer 9 (75-90km/s) kuvvetinde KUVVETLİ FIRTINA şeklinde esmesi beklenmektedir.
Akdeniz’de kuvvetli rüzgarın etkisini 12.12.2013 gece saatlerine kadar sürdürmesi beklenmektedir.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Yarın (10.12.2013 Salı) Ülkemizin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Bu nedenle soğuk havanın poyraz fırtınası ile birlikte Marmara bölge genelinde, sıcaklık düşüşüne paralel olarak kar yağışlarının İstanbul başta olmak üzere özellikle Marmara’nın doğusunda önümüzdeki üç gün boyunca etkili olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da bu gece ve yarın (10.12.2013 Salı) sabah saatlerinde lodosla birlikte görülecek yağmurun, zamanla rüzgarın kuzey yönlere dönmesi ve sıcaklık düşüşüne paralel olarak karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar yağışına dönüşeceği, akşam ve gece saatlerinde il genelinde kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor.

Kar yağışının poyraz fırtınası ile birlikte zaman zaman etkisini artırarak Çarşamba ve Perşembe günleri devam edeceği, özellikle sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayınında kentte etkili olacağı tahmin ediliyor.

Soğuk hava, kar yağışı, poyraz fırtınası ile buzlanma ve don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Beklenen Meteorolojik Hadise

Balkanlar Üzerinden Kuvvetli Soğuk Hava ve Kar Yağışı Geliyor!

Kuvvetli Soğuk Hava, Kar Yağışı, Fırtına ve Buzlanmaya Dikkat!

Genel Durum

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Yarın (10.12.2013 Salı) Ülkemizin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yarın (10.12.2013 Salı); Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Ardahan ve Hatay çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ordu, Giresun ve Trabzon’un batısında kuvvetli olmak üzere; genellikle kar, Kıyı Ege, Hatay, Kilis, Gaziantep ile sabah saatlerinde İstanbul’da yağmur şeklinde olması bekleniyor. İstanbul’da sabah saatlerinde yağmur şeklinde görülecek yağışın zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, ancak akşam saatlerinden itibaren il genelinde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Özellikle sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

11.12.2013 Çarşamba günü; Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış bekleniyor. Orta ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek yağışların, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda aralıklarla kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Güney Ege ile Akdeniz’de kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında zirai don olayı bekleniyor.

12.12.2013 Perşembe günü kuzey ve doğu kesimlerde kar yağışının, Orta ve Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de fırtına, ülkemiz genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayının etkisi sürdürmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının yarın (Salı) kuzeybatı kesimlerde, Çarşamba ve Perşembe günleri ülkemiz genelinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki üç gün boyunca kuvvetli soğuk hava, kar yağışı, fırtına, kuvvetli buzlanma ve don ile zirai don olayının neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler

Çatı Uçması – Ağaç veya Direklerin Devrilmesi – Buzlanma – Don Olayı – Çığ Tehlikesi – Ulaşımda Aksamala

 

Share
1053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ