logo

reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP maalesef bir taşeron olarak kullanılıyor

İstiyoruz ki millet ne diyorsa o olsun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz olsak da

olmasak da, biz kazansak da kaybetsek de istiyoruz ki,

bu ülkede millet ne diyorsa, Sakarya ne diyorsa o

olsun” dedi.

Erdoğan, Sakarya Kent Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap etti. 

Müslümanların kendi aralarında birbirlerine karşı rahmet içinde olduğunun altını çizen Erdoğan, “Müslümana beddua edenlerin gerçekte kimin hesabına kimin çalıştığını, inşallah benim imanlı, ihlaslı kardeşlerim tanımışlardır. Ama ben size şunu söyleyeceğim. Biz beddua etmeyeceğiz. Biz dua edeceğiz. Biz bedduanın kendisine tepki vereceğiz. Duaya davet edeceğiz. Onun için ‘bedduaya lanet, duaya davet’ bunu söylüyorum. Bizler faniyiz. Bizler bu makamlarda da gelip geçiciyiz. Vakti zamanı gelince millet bize ‘git’ der. Bizler de bir an tereddüt etmeden emaneti sahibine teslim ederiz. Ama biz bir şey istiyoruz. Sadece kendimiz için değil bütün siyasi partiler için, demokrasi için, milli irade için, Türkiye için bir şey istiyoruz. İstiyoruz ki bu ülkede hükümetleri millet getirsin, millet götürsün. İstiyoruz ki bu ülkede iktidarları sandıkta millet belirlesin. İstiyoruz ki gazeteler değil, manşetler değil, devlet içinde devlet olmaya çalışan kirli örgütler değil, yürütme üzerinde baskı kurmaya çalışan kurumlar değil, sermaye değil, bu ülkenin istikametini sadece sadece millet belirlesin. Biz olsak da olmasak da, biz kazansak da kaybetsek de istiyoruz ki, bu ülkede millet ne diyorsa, Sakarya ne diyorsa o olsun” ifadesini kullandı.

Erdoğan, sadece AK Partili’lerden değil diğer partilere oy ve gönül verenlerden de demokrasiye sahip çıkmalarını isteyerek, “Bu akıl Allah’ın bize büyük bir nimetidir. Ne olur, aklımızı kiraya vermeyelim. İrademizi kiraya vermeyelim. Biz kula kulluk yapamayız. Sadece Hakk’a kulluk yaparız. Bakın burada özellikle CHP’ye, MHP’ye gönül vermiş kardeşlerimize sesleniyorum. Sizin oy verdiğiniz, gönül verdiğiniz partiler maalesef şu anda bu kirli oyunun içinde maşa olarak kullanılıyor. Türkiye üzerinde oynanan uluslararası oyunda CHP ve MHP maalesef bir taşeron olarak kullanılıyor” değerlendirmesini yaptı. 

“CHP atama ile işbaşına gelir”

Bakanlar Kurulu’nda önceki gün değişiklik yaptıklarını ve uzun yıllar birlikte çalıştığı Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’yı dışarıdan kabineye İçişleri Bakanı olarak aldıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“CHP genel müdürü çıkmış ‘Meclis içinde kimseyi bulamadınız mı’ diye soruyor. Şimdi ben CHP’nin genel müdürüne soruyorum. İstanbul’a yolsuzluk nedeniyle kurultayınızda ihraç ettiğiniz, yolsuzluk dosyası önünde fotoğraf çektirdiğin o kişiden başka aday bulamadın mı? Yolsuzluk nedeniyle partinizden ihraç ettiniz ve onun yolsuzluk klasörü önünde pozlar veriyordun. Peki şimdi adam mı bulamadın da onu getirdin, İstanbul’a belediye başkan adayı yapıyorsun? Dün hakaret ettikleri savcılara, hakimlere bugün maşallah kol kanat geriyorlar. Dün hakaret ettikleri, sövdükleri, taş attıkları polisi bugün güya savunuyorlar. Nerede demokrasi karşıtı, milli irade karşıtı bir oluşum varsa CHP orada. Kuyruğa kaynak yapan beleşçi gibi boy gösteriyor. Dikkat edin, CHP’nin hiçbir zaman siyaset ürettiğini göremezsiniz. Hiçbir zaman seçimle çok partili dönemde iş başına geldiğini göremezsiniz. Darbe olur, CHP atama ile iş başına gelebilir. Kaos olur, CHP atama ile iş başına gelir. Sokak eylemi olur, anarşi olur, CHP orada payanda olur. Devlet içine sızmaya çalışan, devlet içinde devlet oluşturmaya çalışan kirli örgüte CHP yıllarca sövdü, hakaret etti, yıllarca istismarını yaptı. Aynı CHP şu anda bu örgütün adeta bir bastonu, bir dayanışma örgütü gibi. Ben şuna yürekten inanıyorum: AK Parti’li kadar CHP’li, MHP’li diğer partili kardeşlerim de bu kirli tezgahı bozacaktır. Türkiye’ye suikast düzenleyen, uluslararası çeteler de onların içerideki uzantıları da inşallah hevesleri kursaklarında kalarak tasfiye olup gidecektir.”

“Bizim iman dolu göğsümüz gibi serhaddimiz var”

Erdoğan, Sakaryalılara asla ümitsiz olmamaları ve morallerini bozmamaları tavsiyesinde bulunarak, “Sakarya’da şu meydanda siz ne hissediyorsanız, diğer 80 vilayetimiz onu hissediyor. Dünyadaki tüm kardeşlerimiz onu hissediyor. Biz Allah’ın izni ile çok güçlüyüz. ülkemize saldıran bu alçaklara karşı unutmayın, bizim iman dolu göğsümüz gibi serhaddimiz var. Unutmayın kardeşlerim, unutma Sakarya, siz var oldukça, sizin dudaklarınızda dua var oldukça hiçbir komplo bu ülkeye darbe vuramaz. Siz oylarınızla bu oyunu bozacaksınız. Türkiyeüzerine oynanan bu büyük oyun, ancak senin oyunla bozulur. AK Parti üzerine oynanan bu alçak oyun, ancak senin oyunla bozulur. İstiklalimiz üzerine oynanan bu kirli oyun, ancak senin oyunla bozulur” dedi.

Tören alanında bulunanlara “Bu oyunu bozmaya var mısın? Sakarya, yeni Türkiye’yi kurmaya var mısın? Sakarya yeni Türkiye’nin İstiklal Savaşı’na hazır mısın? Milli iradeye sahip çıkıyor musun Sakarya? Demokrasiye sahip çıkıyor musun Sakarya” diye soran Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Sakarya Türküsü’nden ‘Sakarya saf çocuğu masum Anadolu’nun/ Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun’ dizelerini okudu.

Erdoğan, tüm teşkilattan 30 Mart’ta kadar yoğun çalışmalarını isteyerek, “Biz beddualarla dolaşmayacağız, dualarla dolaşacağız.  Yumuşak dil ile kavli leyin ile dolaşacağız. Sabredeceğiz. Sabırlı olacağız. Kavgaların içine girmeyeceğiz. İstedikleri kadar iftira atsınlar. Biz bu iftiralara karşı sabredeceğiz. Çünkü, biz şuna inanıyoruz: Armutu yenen ağaç taşlanır. 

Biliyorsunuz, ne diyor üstat: ‘Bana kefendir yatak, sana tabuttur havuz/ Sen kıvrıl, ben gideyim, Son Peygamber Kılavuz/Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya/ Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya!’ Ben bugün Sakarya’yı işte ayağa kalkmış olarak görüyorum. Sizi öyle görüyorum. Kardeşlerim. Buraya gelmeden önce Sakarya Üniversitemizde Hukuk Fakültesi, Tekno Kent kompleksi,  Fen Edebiyat Fakültesi yeni bloğu, Ortadoğu Araştırma Enstitüsü binasından oluşan 4 kalem ayrı tesisin açılışını gerçekleştirdik.”

Erdoğan, bir günde Sakarya’ya yaklaşık 550 trilyon liralık yatırımı kazandırdıklarına dikkati çekti. Sakarya’ya yakışır bir eğitim ve araştırma hastanesinin inşa edildiğini dile getiren Erdoğan, hizmet vermeye başlayan hastanenin açılışının bugün yapılacağını belirtti.

Hiçkimse bu millete diz çöktüremeyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu operasyon, bir yolsuzluk operasyonu değil, burada farklı maksatlar var. Biliyorsunuz, bizim güzel bir sözümüz var: Minareyi çalan, kılıfını hazırlar. Bunlar minareyi çaldılar, şimdi kılıfı hazırlıyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu operasyon, bir yolsuzluk operasyonu değil, burada farklı maksatlar var. Biliyorsunuz, bizim güzel bir sözümüz var: Minareyi çalan, kılıfını hazırlar. Bunlar minareyi çaldılar, şimdi kılıfı hazırlıyor. Burada çok çirkin, çok tehlikeli, içinde ajanlık olan, casusluk olan, içinde ihanet olan son derece tehlikeli niyetler var. Türkiye üzerine bir tasarım yaptılar, bir tuzak hazırladılar, kirli bir oyun kurdular. Yolsuzluk süsü vererek, milli iradeyi, milleti, büyük Türkiye’yi, yeni Türkiye’yi hedef aldılar” dedi.

Erdoğan, Kent Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde, Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına getirilmesinin herkese hayırlı olmasını diledi.

Sakarya’nın bugün bir başka güzel, bir başka heyecanlı olduğunu belirten Erdoğan, Sakarya’nın demokrasiye, milli iradeye ve yeni Türkiye idealine sahip çıktığını alanda çok daha farklı bir şekilde gösterdiğini söyledi.

“Allah hepinizden razı olsun. Rabbim, kardeşliğimizi, birliğimizi, yol arkadaşlığımızı daim etsin. Rabbim muhabbetimizi daim etsin, daha da artırsın” diyen Erdoğan, Sakarya’nın yalnız olmadığını, sergilenen coşkunun, heyecanın, kardeşlik ve dayanışma hissiyatının 80 vilayette paylaşıldığını ifade etti.

Sakarya’daki coşku ve heyecanın, cumartesi Samsun, Çarşamba havalimanı, Ünye, Fatsa, Ordu merkezde, pazar günü Giresun, Görele ve Trabzon’da da olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Pazar akşamı Trabzon’dan uçağa bindik Pakistan’ın Lahor şehrine gittik. İnanın, Lahor’da İslamabad’da, şu Sakarya’daki coşku, şu Sakarya’daki heyecan vardı. Ankara’ya geldik, havalimanında aynı coşkuyu, gecenin geç saatlerinde eksi 6 derecede aynı kucaklamayı gördük. Her yerden mesajlar geliyor. Başı yaşmaklı anneler, ak sakallı dedeler, hanım kardeşlerim, bey kardeşlerim, hatta çocuklar dualarını gönderiyor. Sadece 81 vilayetten değil, dünyanın her yerinden güzel mesajlar alıyoruz. Ramallah’tan, Gazze’den, Kudüs’ten hayır duaları geliyor. Bağdat’tan, Basra’dan, Erbil’den, Musul’dan, Kerkük’ten hayır duaları alıyoruz. Şam’dan, Halep’ten, Kahire’den, Beyrut’tan, Lahor’dan, İslamabad’dan hayır duaları alıyoruz. Saraybosna’dan, Gümülcine’den, Üsküp’ten, Prizen’den, Priştine’den hayır duaları alıyoruz. Dünyanın her yerinden, dostlarımızdan, kardeşlerimizden hayır duaları alıyoruz. Rabbim, bu duaları geri çevirmesin, kabul etsin inşallah. Rabbim, yeryüzünde birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza etsin. Bizi, burada da ahirette de birbirimize yol arkadaşı etsin.”

“Hiçkimse bu millete diz çöktüremeyecek”

Erdoğan, Pakistan Lahor’da büyük mütefekkir Muhammed İkbal’in kabrini ziyaret ettiklerini, ruhuna Fatiha gönderdiklerini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Allah, rahmet etsin. Çok güzel insandı, İkbal. Pakistan’ın Mehmet Akif’iydi. Bir Mevlana aşığıydı, Türkiye dostuydu, kardeşiydi. Biz, burada Kurtuluş Savaşımızı verirken Muhammed İkbal bizim için dua ediyor ve şunu söylüyordu, ‘Osmanlıların üzerine bir keder dağı yıkılmışsa sen hiç üzülme çünkü şafak yüz bin yıldızın kanı dökülmeden sökmez’ diyordu. Binlerce yıldızın, binlerce kahramanın, binlerce şehidimizin kanı döküldü ama İkbal’in söylediği gibi ardından şafak söktü. Biz, istiklalimiz için çok ağır bedel ödedik, bağımsızlığımız için, hürriyetimiz için yüz binlerce şehit verdik. Dışarıdan bize saldırdılar. Vatanımızı dedelerimiz, kahramanca savundu. İçimizden hainler çıktı, işbirlikçiler çıktı. Asla yeise kapılmadık, asla umutsuz olmadık. Tarih boyunca nice oyunlarla karşılaştık, nice tuzaklarla karşılaştık, nice çirkin hilelere maruz kaldık ama yılmadık, yıkılmadık, köle olmadık, müstemleke olmadık. Boynumuza, ayağımıza pranga taktırmadık, zincir taktırmadık. Allah’ın izniyle ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ diyor ya Akif, işte o. Hiç kimse bu millete diz çöktüremeyecek. Artık hiç kimse bu millete öz yurdunda garip, öz vatanında parya muamelesi yapamayacak.”

“Sandıklar adeta patlayacak çünkü bu millet artık hükümetine sahip çıkıyor”

Başbakan Erdoğan, Türkiye’de “yolsuzluk kılıfına gizlenmiş son derece çirkin, son derece tehlikeli bir operasyon yürütüldüğünü” bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu operasyon, bir yolsuzluk operasyonu değil, burada farklı maksatlar var. Biliyorsunuz, bizim güzel bir sözümüz var: Minareyi çalan, kılıfını hazırlar. Bunlar minareyi çaldılar, şimdi kılıfı hazırlıyor. Burada çok çirkin, çok tehlikeli, içinde ajanlık olan, casusluk olan, içinde ihanet olan son derece tehlikeli niyetler var. Türkiye üzerine bir tasarım yaptılar, bir tuzak hazırladılar, kirli bir oyun kurdular. Yolsuzluk süsü vererek, milli iradeyi, milleti, büyük Türkiye’yi, yeni Türkiye’yi hedef aldılar. Bunu yaparken, üzülerek ifade ediyorum, benim ülkemin vatandaşlarını, benim ülkemin kurumlarını, ülkemin polisini, hakimini, savcısını, siyasetçisini, medyasını, sermayesini kullandılar. Yolsuzluk manşetleri ile yolsuzluk iddialarıyla iftiralarla kara kampanyalarla asıl niyeti, asıl maksadı gizlemeye çalışıyorlar. Şunu bilmenizi istiyorum, 27 Mayıs 1960’ta merhum Menderes Hükümeti’ni düşürmek için de işte aynen bu yöntemleri kullandılar. 12 Eylül öncesinde Türkiye’de, hatırlayın, kaos görüntüsü oluşturup işte aynen bu yöntemlerle darbeye zemin hazırladılar. 28 Şubat’ta merhum Erbakan’ı hükümetten uzaklaştırmak için bugün yaptıklarının aynısını yaptılar. Şu anda işte bu tuzakların bir benzeri sahneleniyor ama bu kez Türkiye, eski Türkiye değil. Türkiye, artık bu oyunları yutmuyor. Türkiye, artık bu tuzakları görüyor. Türkiye, artık bu tezgahları bozuyor. Geçmişte itirazları bastırıyorlardı, farklı sesleri susturuyorlardı, gerçekleri milletten gizliyorlardı ama şu anda bunu yapamıyorlar. Güneşi balçıkla artık sıvayamıyorlar. Türkiye’de artık istedikleri gibi operasyon yapamıyor, milleti yok sayıp Türkiye’ye istikamet çizemiyorlar. Bakın sevgili kardeşlerim, bu aziz millet, her zaman ferasetiyle basiretiyle neyin ne olduğunu çok iyi anladı, kimin ne olduğunu çok iyi gördü ama geçmişte baskı vardı, sindirme vardı, tehdit vardı. Millet susuyor, içine atıyor, hesabını erteliyordu. Vakti zamanı gelince de hesabını sandıkta soruyordu. Şimdi iş değişti. Elbette millet, vakti zamanı gelince yine bunlara sandıkta hesap soracak. Ben inanıyorum ki benim Sakaryalı kardeşlerimin şahsında, sandıklar adeta patlayacak çünkü bu millet artık hükümetine sahip çıkıyor, iradesine sahip çıkıyor, bağımsızlığına, ülkesinin geleceğine çok güçlü şekilde sahip çıkıyor.”

Türkiye’yi ilklerle tanıştırdık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “11 yıl boyunca ekonomide, demokratikleşmede dış politikada, sosyal hayatta Türkiye’yi ilklerle tanıştırdık, rekorlarla buluşturduk. Tarihi nitelikte reformlarla Türkiye’yi çok farklı bir konuma yükselttik” dedi.

Başbakan Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Teknokent Binası ile yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılışı ve fahri doktora tevdi töreni için Sakarya Üniversitesi Kültür Merkezine gelişinde Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından karşılandı. Kültür merkezi girişinde üniversitenin güneş enerjisiyle çalışan araçlarını inceleyen Erdoğan, bu araçlarla çeşitli yarışlara katılan öğrencilerle de sohbet etti.

Prof. Dr. Elmas, Sakarya Üniversitesi, açılışı yapılacak Teknokent Binası hakkında bilgi verdi ve Başbakan Erdoğan’a tevdi edilecek fahri doktora unvanına ilişkin üniversite senato kararını okudu.

Elmas, Erdoğan ve ekibinin yaptıklarıyla halkın ülke içinde ve dışında hareket alanını genişlettiğini belirterek, “Bunu yaparken pek çok engelle karşılaştınız, verdiğiniz mücadele, kararlılık ve dünya lideri vizyonunuzla bu engelleri aştınız. Bundan sonra da aşacağınıza yürekten inanıyorum. Dualarımız sizinle”  dedi.

Prof Dr. Elmas, Erdoğan’a, hattat Orhan Altuğ tarafından hazırlanan Recep Tayyip Erdoğan’ın celi sülüs hattıyla yazılmış tablosunu takdim etti.

Fahri doktora verilmesi

Başbakan Erdoğan da törende yaptığı konuşmada, fahri doktora için Sakarya Üniversitesine teşekkür etti. Sakarya Üniversitesi teknokent binası ile hukuk, fen edebiyat fakültesi, Ortadoğu Araştırma Enstitüsü binalarının da üniversiteye ve öğrencilere hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, teknokentin 2010’da faaliyete geçtiğini ve şu an itibariyle 51 girişimcinin faaliyet gösterdiğini anlattı.

Gelecek aylarda teknokentin kapasitesinin tam doluluğa ulaşacağını, yazılım, elektronik, makina alanlarında çok başarılı işler yapılacağına gönülden inandığını vurgulayan Erdoğan, 7,5 milyon liralık yatırımın hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, bugün üniversitedeki programın ardından Sakarya Kent Meydanında bakanlıkların, belediyelerin yapımını tamamladığı 528 milyon liralık yatırımın da resmi açılışını gerçekleştireceklerini anımsattı.

Dün Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklikle Sakarya Milletvekili Doç. Dr. Ayşenur İslam’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Ayşenur Hanımın 81 vilayetimize ve Sakaryamıza çok büyük hizmetler kazanadıracağını umuyorum. Bu gelişmenin de hem Sakarya’ya hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Türkiye’yi ilklerle tanıştırdık”

Başbakan Erdoğan, Türkiye geride bıraktığı 11 yıl içinde her alanda gerçekten önemli ilerlemeler kaydettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“11 yıl boyunca ekonomide, demokratikleşmede dış politikada, sosyal hayatta Türkiye’yi ilklerle tanıştırdık, rekorlarla buluşturduk. Tarihi nitelikte reformlarla Türkiye’yi çok farklı bir konuma yükselttik. Burada Sakarya Üniversitemizde, 11 yılda elde ettiğmizi bu başarıların en temel formülünü bir kez daha hatırlatmak bu formül üzerinde bir kez daha durmak istiyorum. İki sır kavram ve kelime, istikrar ve güven. Hiç kuşkusuz bu 11 yılın en temel formülü bu iki sır kelimedir. Türkiye’nin yakın tarihine baktığınızda istikrar ve güvenin var olduğu, güçlü olduğu dönemlerde Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiğini net olarak görüyoruz.

1950-1960 döneminde, 1980’li yıllarda Türkiye istikrar ve güven zemininde tarihi başarılar elde etmişti. Öte yandan koalisyon dönemlerinde, müdahale dönemlerinde, tek partili istibdat dönemlerinde Türkiye’nin her alanda kan kaybettiğini, enerjisini, heyecanını, kaynaklarını yitirdiğini yerinde saydığını ya da geriye gittiğini görüyorsunuz.”

“Eğer bir kaybeden varsa biliniz ki bir de kazanan vardır”

“Mevcut uluslararası sistemde, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler söz konusu olduğunda eğer bir kazanan varsa biliniz ki bir de kaybeden vardır, eğer bir kaybeden varsa biliniz ki bir de kazanan vardır” diyen Erdoğan, Türkiye’nin kaybettiği dönemlerde birilerinin muhakkak kazandığını, Türkiye’nin kazandığı, büyüdüğü, ilerlediği, istikrar ve güvene kavuştuğu dönemelerde de birilerinin kaybettiğini anlattı.

Faizin bu noktada en somut örneklerden biri olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir ülkenin borçlanmada kullandığı faiz oranları yüksekse o ülke kaybediyor, o ülkeye borç verenler de yüksek miktarlarda kazanıyor demektir. 2002 yılında Türkiye bütçesinin yüzde 45’ini faiz ödemesine ayırıyordu, şu anda bütçenin yüzde 13’ünü faiz ödemelerine ayırıyor. Eğer faizler 2002 yılındaki seviyesinde kalsaydı Türkiye sadece faiz yoluyla 642 milyar lira kaybedecekti. Eski rakamla 642 katrilyon. 11 yılda sadece faizleri düşürmenin Türkiye’ye kazandırdığı miktar bu 642 katrilyon lira olmuştur. Bunun çok büyük rakam olduğunu Türkiye’nin neredeyse 2 yıllık bütçesine denk rakam olduğunu özellikle hatırlatmak isterim.”

“10 yıla 17 bin bölünmüş yol sığdırıyoruz”

Erdoğan, Marmaray’ı 5,5 milyar liraya tamamladıklarını belirterek, 11 yılda faizleri düşürmek süretiyle 117 Marmaray yapacak kadar ülkeye kaynak kazandırdıklarını anlattı.

Tasarruf ettikleri bu parayla yollar yaptıklarını dile getiren Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinde, 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıyorsun, ama biz 10 yıla 17 bin kilometre bölünmüş yol sığdırıyoruz. Neyle, işte bu paralarla. Okullar, üniversiteler inşa ettik, konutlar barajlar inşa ettik, güçlü sosyal politikalar uyguladık. Türkiye 11 yılda 642 milyar lira kazanırken, birileri de 642 milyar lira kaybetmiş oldu. Bu büyük miktarda parayı kaybedenleri istikrarlı, güvenli bir Türkiye istemeleri asla mümkün değildir. İstikrar ve güvenin sağlam olduğu bir ülkede faizler düşer, enflasyon düşer, üretim, istihdam, ihracaat artar, refah artar” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ekonomi tahsili gördüğünü ve başarının sırrı olarak  “emek, istihdam, üretim, tüketim” kavramlarının öğretildiğini ifade ederek, “Ben de diyorum ki; hayır, aslında başarının tek sırrı insandır” dedi.

İstihdam, tüketim, üretim gibi kavramların insanın türevi olduğunu, insan yoksa bu kavramların da olmayacağını aktaran Erdoğan, “Yatırımı yapmamız gereken insandır. Orada kaliteyi artırmak bu bizim için çok önemli. Onun için Sakarya Üniversitemizin başarıları geleceğe yönelik çok farklı bir nesli, nitelikli, inançlı, kararlı bir nesli yetiştirmek suretiyle ülkemizin yarınlarını aydınlatacaktır” ifadelerini kullandı.

Böyle bir savcı adaletin yüz karasıdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bir savcı adliyenin önünde basın mensuplarına bildiri dağıtır mı ya? Böyle birşey olabilir mi? Ve böyle bir savcı, bizim için adaletin yüz karasıdır, yüz karası” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bir savcı adliyenin önünde basın mensuplarına bildiri dağıtır mı ya? Böyle birşey olabilir mi? Ve böyle bir savcı, bizim için adaletin yüz karasıdır, yüz karası. Sen nasıl böyle bir şey yapabiliyorsun? Sen nasıl kalkarsın da orada çıkıp adliyenin önünde, adalet sarayının önünde bildiri dağıtırsın? Bunu başkaları yapıyor. Demek sende de bu tür esintiler var. Böyle kalmış bazı esintiler var. Bunun tabii ki milletim, kararını en güzel şekilde verecektir. İnanıyorum ki bu konuyla ilgili de burada suç duyurusunu yapıyorum. HSYK, sen bu zatla ilgili ne yapıyorsun veya ne yapacaksın” diye konuştu.

Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Kültür Merkezi’nde, teknokent binası ile yapımı tamamlanan tesislerin açılışı ve fahri doktora tevdi törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ”olmamış şeyler varmış gibi gösterilirse, örneğin Enerji Bakanlığımızda mesela termik santralleri filanca filancaya verildi. Eline diline dursun ya. Henüz böyle bir ihale dahi yapılmadı. Böyle bir verme işlemi yok. Bakanım yapacak gerçi açıklamasını. Şu anda hepsinin tarihleri açıklanmış, 2014 içerisinde yapılacak ihaleler bunlar. Neye göre sen bunu ‘verildi’ diyorsun? Bunu sen neye göre bu şekilde açıklayabiliyorsun. Buna benzer baştan aşağı safsata” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, şözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir savcı adliyenin önünde basın mensuplarına bildiri dağıtır mı ya? Böyle birşey olabilir mi? Ve böyle bir savcı, bizim için adaletin yüz karasıdır, yüz karası. Sen nasıl böyle bir şey yapabiliyorsun? Sen nasıl kalkarsın da orada çıkıp adliyenin önünde, adalet sarayının önünde bildiri dağıtırsın? Bunu başkaları yapıyor. Demek sende de bu tür esintiler var. Böyle kalmış bazı esintiler var. Bunun tabii ki milletim, kararını en güzel şekilde verecektir. İnanıyorum ki, bu konuyla ilgili de burada suç duyurusunu yapıyorum. HSYK, sen bu zatla ilgili ne yapıyorsun veya ne yapacaksın? Burası çok önemli. Tabii bizim iki özelliğimiz var, hem yasamayız hem yürütmeyiz. Ben şuna inanıyorum; ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir,  egemenlik kayıtsız şartsız yargının değildir.’ Ama kalkıp yargı, ‘egemenlik kayıtsız şartsız benimdir diyorsa’ bunu da bilelim. O zaman da adımlarımızı ona göre atarız. Yeni Türkiye’de ‘egemenlik kayıtsız şartsız yargının olamaz’, eskisinde de yenisinde de ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’

Türkiye iki seçenekten birini tercih edecek

Başbakan Erdoğan, dünyada iddiası olan, itibarı olan, süreçlerde aktif rol alan, küresel meselelerde söyleyecek sözü olan her zaman hakkı savunan, adaleti savunan bir ülke olmak için ‘yeni Türkiye’ dediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Tekrar ediyorum. Türkiye şu anda işte bu tercihi yaparak bu iki seçenekten birini tercih ederek yoluna devam edecek. Ya eski Türkiye’ye dönüş yapılacak ya da yeni Türkiye’nin inşaası hız kazanacak. Bakın ben önceki gün yaşadığımız süreci yeni Türkiye’nin ‘istiklal mücadelesi’ süreci olarak tanımladım. Zira şu anda yeni Türkiye ideali, eski Türkiye ve onun destekçileri tarafından çok ciddi bir saldırıya maruz kalmış durumda. Eski Türkiye’nin siyaseti, yeni Türkiye karşısında direniyor. Eski Türkiye’nin alışkanlıkları, yeni Türkiye karşısında direniyor. Eski Türkiye’yi özleyenler, eski Türkiye’den ciddi manada rant devşirenler şu anda yeni Türkiye karşısında direniyor. Yeni Türkiye’ye karşı hem içeride direniş var hem dışarıda direniş var. Ama bu direniş emin olun son direniştir. Son kez saldırıyorlar. Son kez ellerindeki tüm imkanları, tüm kozları, tüm güçlerini sahaya sürüyorlar. Son bir taarruz yapıyorlar. Son bir huruç hareketine yelteniyorlar. Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle biz bu direnişi de yerle yeksan edecek, bu taarruzları gögüsleyecek inşallah eski Türkiye’nin kapısını tamamen kapatacağız. ”

Erdoğan, 11 yıldır ülkenin istikametini milletin çizdiğini belirterek, “Yeni Türkiye’de de istikamet çizen sadece millet olacak” dedi.

“Bakın defalarca ifade ettim. Sergilenen direnç ve yapılan taarruzlar sadece benim şahsıma, sadece partime, sadece hükümetimize yönelik değildir. Direnç ve saldırı, topyekün milli iradeyi, topyekün milleti, siyaset kurumunu, topyekün Türkiye’nin istikbalini ve istiklalini hedef almaktadır” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Altını kalın çizgilerle çiziyorum. Bugün bizim partimize, bizim hükümetimize yönelen bu saldırı, Allah korusun başarıya ulaşacak olsa, herkes bilsin ki yarın aynı saldırı bir başka partiye, bir başka hükümete yönelik olarak yine tekrarlanacaktır. Çünkü burada rant var. Bu saldırı başarısız olursa, Türkiye’de siyaset, milli irade, sandık bundan sonra hiçbir zaman tehdit edilmeyecek, milletin iradesi hiçbir zaman yara almayacaktır. Kardeşlerim; Türkiye’de meşruiyetin kaynağı millettir. Millet dışında, milletin iradesi dışında hiçbir meşruiyet kaynağını kabul etmiyoruz. Çok açık söylüyorum. Eğer milletimiz, bize ‘git’ derse gideriz. Hiç burada tereddüt yok. Çünkü bizim saygı duyduğumuz makam orasıdır. Ama millet ‘kal’ derken birilerinin ‘git’ demesine de hiç ama hiç kulak asmayız.

Biz milletin emanetine sımsıkı sahip çıkacağız. İnanıyorum ki milletimiz de kendi iradesine sımsıkı sahip çıkacak. Bu süreçten millet olarak, ülke olarak çok daha güçlenmiş olarak çıkacağız. Emin olun birçok engelin artık ortadan kalktığı, birçok tehdidin ortadan kalktığı, anlamsız dirençlerin yok olduğu umut verici bir süreçte 2023’e ilerleyeceğiz. Faiz lobisi kaybedecek, yine söylüyorum, terör lobisi kaybedecek, Türkiye ekonomisi kazanacak, kardeşlik kazanacak. Bu arada kaos lobisi kaybedecek, inşallah istikrar ve güven zemini pekişecek.”

Savunma sanayindeki atılımlar

2012’de sadece 2 teknoparklarının bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, şu anda 37’si faal olmak üzere 52 teknoparkın olduğunu söyledi.

Teknoparkların şu ana kadar 900 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğine işaret eden Erdoğan, bunların üniversite sanayi işbirliğiyle olduğunu, 735 tane küresel ölçekte dikkat çeken projeye destek sağladıklarını bildirdi.

TÜBİTAK’ın tarihinin en parlak ve en faal dönemini yaşadığını ifade eden Erdoğan, 4 bin firmanın 8 bin projesinin TÜBİTAK tarafından 2,5 milyar liralık bir kaynakla desteklendiğini söyledi.

Savunma sanayinde milletçe herkesi gururlandıran gelişmelere şahit olduklarını anlatan Erdoğan, şunları belirtti:

”2011’de ilk yerli uydumuz RASAT’ı biliyorsunuz ki uzaya göndermiştik. RASAT’ın iki boyutlu Türkiye haritası tamamlanmak üzere ve yakında internet üzerinden kullanıma sunulacak. GÖKTÜRK-2 uydumuzu biliyorsunuz uzaya fırlattık ve görüntü almaya başladık. ALTAY tankımız, ATAK helikopterimiz, ANKA insansız hava aracımız, MİLGEM projelerimiz başarılı bir şekilde ilerliyor. Herhalde bugün gazetelerde okumuşsunuzdur, ‘HÜRKUŞ’ adını verdiğimiz ilk milli uçağımız bu yıl uçuşlara başladı. Dün HÜRKUŞ uçağımızın seri üretimi ile ilgili anlaşma imzalandı. Bunun yanında milli savaş uçağımızın ilk kavramsal tasarımları da tamamlandı. ‘KİRPİ’ adını verdiğimiz askeri araçları, seyir füzelerini, tank savar füzelerini, güdümlü roketleri kendimiz üretir hale geldik. ‘HİSAR’ adını verdiğimiz füzelerin ilk atış denemelerini yaptık. Cumhuriyet tarihimizde  ilk kez bir piyade tüfeğinin tasarımı yapıldı, üretimine başladık.

”Kaydettiğimiz gelişmeler Türkiye’ye son saldırıyı açıklamaya yetiyor”

2023 için bu alanda daha büyük hedeflerinin olduğunu belirten Erdoğan, kendi uydusunu uzaya fırlatabilen, kendi uçaklarını, denizaltılarını imal eden, dünyaya teknoloji ihraç eden Türkiye’ye doğru emin ve kararlı adımlarla yürüdüklerini vurguladı.

Erdoğan, ”Sadece savunma sanayinde sadece bilim ve teknolojide kaydettiğimiz bu gelişmeler bile işte Türkiye’ye yönelik son saldırıyı açıklamaya yetiyor. Bakın dikkat edin son saldırıda demiryolu var, niye yüksek hızlı treni yaptık ya onun için. İnanın bunlar bizi hala eski kara tren, katar, bunlarla gidin gelin, yük vagonlarının içinde ikinci üçüncü sınıf vatandaş olarak gidin gelin, bizi bununla görmek istiyorlar. Bunlar yüksek hızlı trenle yaşayan bir Türkiye, bir Türk evladı görmek istemiyorlar. Onun için çılgına döndüler ve orayı hemen öne sürdüler” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 11 yıl önce savunma ihtiyaçlarının yüzde 80’ini yurt dışından karşılarken, kendilerinin şu anda bu oranı yüzde 50’ye kadar çektiklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ”2023 itibariyle de savunma ihtiyaçlarımızın en az yüzde 80’ini yerli milli kaynaklarla karşılıyor olacağız, bütün bunlarla birlikte tabi özgüven içinde 76 milyon hep birlikte inşallah güzel yarınlara ulaşacağız” dedi.

Sakarya Üniversitesine, şahsına tebliğ ettikleri fahri doktora ünvanı için teşekkür eden Erdoğan, teknopark ve diğer eserlerin üniversiteye, Sakarya’ya hayırlı olmasını diledi.

Üniversitenin bütün mensuplarına, hocalarına, öğrencilere, eğitim öğretim dönemlerinde başarılar dileyen Erdoğan, ”geleceğiniz, geleceğimiz aydınlık olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

HSYK suç işledi

Başbakan Erdoğan, Sakarya Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Şimdi ben buradan suç duyurusunda bulunuyorum. HSYK, onlar da burada suç işlediler” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Şimdi ben buradan suç duyurusunda bulunuyorum. HSYK, onlar da burada suç işlediler. Onlar da ne yaptılar? Adli kollukla ilgili bir taraftan Danıştayda bir dava sürerken, onlar o davanın sürdüğü esnada kalkıyorlar, bir açıklama yapıyorlar ve bu açıklamayla Anayasa’nın 138’inci Maddesine aykırı hareket ediyorlar. Şimdi soruyorum bu HSYK’yı kim yargılayacak? Kim yargılayacak biliyor musunuz? Millet yargılayacak” dedi.

Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Kültür Merkezi’nde, teknokent binası ile yapımı tamamlanan tesislerin açılışı ve fahri doktora tevdi törenine katıldı.

Sakarya Üniversitesinin başarılarının, geleceğe yönelik çok farklı, nitelikli, inançlı, kararlı bir nesli yetiştirmek suretiyle ülkenin yarınlarını aydınlatacağına inandığını ifade eden Erdoğan, bütün bu olumlu gelişmelerin, olumsuzluktan, bataklıktan yani istikrarsızlık ve güvensizlik ortamından kazanç sağlayanları, fırsatçıları rahatsız ettiğini söyledi.

Türkiye’nin 30 yıldır terörle mücadele ettiğini belirten Erdoğan, “Biz ülke olarak bu meseleyi çok konuştuk. Her gün yüreklerimiz yandı, her gün acılar yaşadık, her gün ‘bu terörü nasıl bitiririz, nasıl sona erdiririz’ diye münakaşalar, istişareler yaptık. Ama terör, biz çözüm sürecini hayata geçirene kadar bitmedi. Hem can almaya hem de Türkiye’ye ağır faturalar ödetmeye devam etti” diye konuştu

Daha partilerini kurarken terör meselesi konusunda teşhislerini de ortaya koyduklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Terörün bir tek güvenlik tedbirleriyle çözülemeyeceğinin altını çizmiştik. Yeterli değil. Bunun yurt içinde ekonomik boyutu var, sosyolojik boyutu var, psikolojik boyutu var, diplomatik boyutu var, bütün bunları anlatmıştık, kültürel boyutu var. Ama en önemlisi de terörün uluslararası bazı rant çevrelerini zengin eden bir boyutunun olduğunu da defalarca ifade etmiştim. Terör varsa silah satabiliyorlar, terör yoksa bu kadar silah satamazlar.

Dün çok enterasan, Libyalı bir dostum yanımdaydı. Gece uzunca dertleştik. Bir ifade kullandı bana, ne dedi biliyor musunuz? ‘Şu anda Libya’da 22 milyon silah var’ dedi. Halkta olan silahı konuşuyorum, orduyu konuşmuyorum. Libya’nın nüfusu ne biliyor musunuz? 6 milyon. Bu ne demektir? Libya her an Allah göstermesin, çok ciddi bir tehdit altında. Yani orada herhangi bir fitilin ateşlenmesinde, Libya şu anda güya ‘demokratikleşmeye geçiyoruz’ diye düşündükleri dönemde birçok şeyi tamamıyla kaybedebilir. Onun için terör varsa mesela turist Türkiye’ye gelmez, başka yerlere kaçar. Terör varsa istikrarsızlık oluyor, güven ortamı zedeleniyor ve faiz yüksek kalıyor. Faizden kazanıyorlar. Yani meselenin içerideki ekonomik, siyasal, kültürel, sosyal boyutlarını çözseniz, diplomatik boyutlarını çözseniz bile bir de bu bataklıktan beslenenler boyutunu çözmeniz gerekiyor.”

“Önümüzde iki seçenek var”

Türkiye’nin bugün böyle bir yol ayrımına geldiğini anlatan Erdoğan, “Önümüzde çok net olarak iki seçenek var. Ya eski Türkiye devam edecek, Türkiye kaybedecek birileri kazanacak ya da yeni Türkiye kurulacak, Türkiye kazanacak işte o birileri kaybedecek. Şu anda Türkiye’nin önünde böyle bir tercih, böyle bir seçenek var” dedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Eski Türkiye ile devam edersek nelerin olacağını herkes az çok tahmin edebiliyor. Zira bu ülkede hemen her nesil eski Türkiye’yi gördü, yaşadı, tecrübe etti. Eski Türkiye yüksek faiz, yüksek enflasyon, belirsizlik, rant ekonomisi süreçleriyle devam etmek anlamına geliyor. Eski Türkiye bu. Eski Türkiye yeniden yasaklarla, baskılarla, yolsuzlukla, içeride ve dışarıda acziyetle yola devam etmek anlamına geliyor. Eski Türkiye iddiası olmayan, ideali olmayan, hedefleri olmayan, geçmişte olduğu gibi boynu bükük bir halde itibarı zedelenmiş bir şekilde dünya sahnesinde yer almak anlamına geliyor. Aynı zamanda eski Türkiye gündemi belirlenen bir Türkiye’dir ama yeni Türkiye gündem belirleyen bir Türkiye’dir. Eski Türkiye birilerinin çok paralar kazandığı ama milletin kaybettiği, ülkenin kaybettiği, çarpık sistemin devamı anlamına geliyor. Bunun karşısında yeni Türkiye ise istikrar, güven içinde büyüyen, 2023 hedeflerine doğru kararlılıkla ilerleyen bir Türkiye anlamına geliyor. Yeni Türkiye, yasaklarından tamamen kurtulmuş, yolsuzlukla mücadelesini cesaretle sürdüren, yoksulluğu daha da azaltmış, özgür, bağımsız, herkesin birbiriyle hoşgörü içinde, kardeşlik içinde yaşadığı bir ülke anlamına geliyor.”

Son zamanlarda yolsuzluk adı altında başlatılan operasyonların yeni Türkiye’yi inşa etmenin önüne çıkarılan bir engelleme olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Burası çok anlamlıdır, bunun üzerinde iyi durulması lazım. Birçok şeyler yavaş yavaş gündeme gelecek, hepsi ortada. Burada yolsuzluğa bulaşmış olanlar varsa bunlar zaten ortaya çıkar. Eğer devletin malını, kalkıp da yetimin malını birileri kalkıp da hakikaten alıyor, söğüşlüyorsa onun hesabını önce biz sorarız. Ancak şunu da ortaya koyayım, ‘İftira at, tutmazsa iz bırakır mantığıyla olmayan şeyleri olmuş gibi gösterenleri de kusura bakmayın ifşa etmek bizim görevimizdir” değerlendirmesinde bulundu

“Suç duyurusunda bulunuyorum”

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Meydanda da söyleyeceğim ama burada da söylemem lazım. Örneğin, şu anda bazı medya organlarına gizlilik esaslı olan dosyaları servis eden, burada hukuk hocalarımız var, öğrencilerimiz var, hukukun neresinde yazıyor böyle bir şey? İşte buyurun akşam başsavcı, savcının bunu nasıl servis ettiğini açıkladı. Şimdi ben buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, onlar da burada suç işlediler. Onlar ne yaptılar? Adli kollukla ilgili bir taraftan Danıştayda bir dava sürerken, onlar o davanın sürdüğü esnada kalkıyorlar, bir açıklama yapıyorlar ve bu açıklamayla Anayasa’nın 138’inci Maddesine aykırı hareket ediyorlar. Şimdi soruyorum, peki bu HSYK’yı kim yargılayacak? Öyle bir yetkim olsa anında yargılayacağım. Kim yargılayacak biliyor musunuz? Millet yargılayacak

Son günlerde iki şey söyledim, ‘ya millet ya zillet’ dedim. Şimdi burada milletin maşeri vicdanı çok önemli. Olmayan şeyi varmış gibi göstermek, bunun üzerinden medyaya baskı yaparak veya medyaya servis yaparak masum insanları, bu ülkenin tertemiz iş adamlarını, girişimcilerini zan altına sokmaya kimsenin hakkı var mı? Şahsım da dahil olmak üzere bakan arkadaşlarım dahil olmak üzere. Diyelim ki bir vakıf hizmeti yapacaklar bu vakıf hizmeti nedeniyle yaptıkları hizmetlerde şahsı ile alakalı yok, yüksek tahsil öğrenci yurdu vs. bunlarla ilgili tahsislere yönelik, bunlar yasal yapılmış olan iş derken, bunları dahi suç olarak ilan edecek kadar maalesef seviyesiz, karakter yoksunu insanlar var.”

Erdoğan, “Hukuk başka bir şeydir, kanun başka bir şeydir. Biz hukuktan yanayız, kanundan yana değil. Eğer kanun hukuka ters düşüyorsa orada sıkıntı vardır. Demek ki burada eksikler var, bizim de eksiğimiz var. Eğer kanun hukuk ile bütünleşebiliyorsa orada hak tecelli eder, bütünleşmiyorsa oraya nefsi bazı iradeler mütecaviz, tecavüz ediyorsa orada çok ciddi sıkıntılar var demektir” değerlendirmesinde bulundu.

“Gereği yapılır”

Başbakan Erdoğan, Sakarya Üniversitesinden ayrılışında gazetecilerin Danıştayın, Adli Kolluk Yönetmeliğine ilişkin kararına ilişkin sorusu üzerine “gereği yapılır” dedi.

Başbakan Erdoğan Sakarya’da

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Binası ile yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılışı için Sakarya’ya geldi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Binası ile yapımı tamamlanan diğer tesislerin açılışı için Sakarya’ya geldi.

Haber-Fehmi DUMAN-Hüsnü kalkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
778 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ