logo

reklam

Chp Heyeti “Hükümet hukuki ve demokratik meşruiyetini kaybetmiştir”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, İstanbul merkezli operasypona ilişkin, “Şu an itibariyle Başbakan ve bakanlarının oluşturduğu hükümet hukuki ve demokratik meşruiyetini kaybetmiş durumdadır. İstifa etmek zorundadır” ifadesini kullandı.

94561dd41cd5e86f07c1440edc1edec2 94561dd41cd5e86f07c1440edc1edec2

Erdoğdu, partisinin Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile TBMM‘de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul merkezli operasyona değindi.

Soruşturmanın başlamasının ardından hükümet üyelerinin yaptığı açıklamaların da şaşırtıcı olduğunu ifade eden Erdoğdu, “Bizi en çok şaşırtan, hükümet mensuplarında ar, haya, edep duygusunun kalmadığı ve ar damarının çatladığı, utanma duygusunun yitirilmiş olduğu yönündeki açıklamalardır” ifadelerini kullandı. Bu açıklamaların yolsuzlukları kapatma çabası olduğunu ileri süren Erdoğdu, hükümetin yasaya ve anayasaya aykırı olarak yargıya müdahale ettiğini söyledi. Müdahalenin Emniyet Müdürlüğündeki görev değişiklikleri ile sınırlı olmadığını da savunan Erdoğdu, “TRT’den Masak’a,İstanbul‘dan İzmir‘e kadar geniş bir personel kıyımı söz konusudur” değerlendirmesinde bulundu.

Adli kolluk yönetmeliğinin değiştirilmesiyle de demokrasi ve hukuk devletine darbe vurulduğunu öne süren Erdoğdu, yeni yönetmeliğin yasaya ve anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Sivil toplum örgütlerinin yeni yönetmelikle ilgili hukuki başvuruda bulunduğunu hatırlatan Erdoğdu, Danıştay‘ın tarihi bir sorumluluk altında olduğunu, en kısa sürede hukuka uygun bir karar vermesinin gerektiğini kaydetti. 

Ekonomik verilere de değinen ve Türkiye‘nin hızla ekonomik ve sosyal bir krize doğru sürüklendiğini iddia eden Erdoğdu, “Hükümet bu ekonomik ve sosyal krizi ABD’ye, İsrail‘e, cemaate, muhalefete, basına bağlamaya çalışmaktadır” dedi. Başabakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Halk Bankası‘na yönelik uluslararası bir operasyondan söz ettiğini ifade eden Erdoğdu, Sayıştay raporları incelenip Halk Bankası‘nın son 5 yıllık karına bakıldığında kayda değer bir yükselme olmadığının görüleceğini söyledi. Erdoğdu, “85  milyar avro kara para akladığına yönelik iddialar bulunan Halk Bankası‘nın yüksek bir karı yoktur” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın TOKİ ile ilgili bazı işlemlere doğrudan müdahale ettiği iddialarının da bulunduğunu ifade eden Erdoğdu, “Bütün bu iddiaların arkasında Başbakan ve hükümet kalamaz. Şu an itibariyle Başbakan ve bakanlarının oluşturduğu hükümet hukuki ve demokratik meşruiyetini kaybetmiş durumdadır. İstifa etmek zorundadır. Ortaya çıkacak ekonomik ve sosyal krizin tek sorumlusu hükümettir” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin, basın mensuplarının emniyete alınmaması kararına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Erdoğdu, bunun yolsuzluk soruşturmasını karartmanın en önemli ayaklarından biri olduğunu öne sürdü

 

Share
503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ